POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-15/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.03.2005, sygn. PP/443-15/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12.01.2005 r., uzupełnionego w dniu 28.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 12.01.2005 r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, który został uzupełniony w dniu 28.02.2005 r. We wniosku zawarto pytanie "czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną inwestycją na dzierżawionym terenie".
Z treści pisma wynika, że Spółka otrzymała pozwolenie na wykonanie odwiertu na wodę podziemną. Prace wiertnicze będą prowadzone na dzierżawionym terenie od osoby fizycznej. Z prowadzoną inwestycją związane są dodatkowe prace: zatwierdzenie zasobów, opracowanie dokumentacji, uzyskanie koniecznych zezwoleń i decyzji. Na bazie wody w wykonanym odwiercie Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą. Osiągane przychody będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wydatki związane z prowadzoną inwestycją będą zaliczone do kosztów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu, podatnikowi nie przysługuje prawo do dokonania "odliczenia" podatku związanego z wydatkami, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Powyższy przepis nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 cyt. ustawy oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów stosownie do art. 88 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy.
Powołany wyżej art. 87 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W treści powyższego przepisu jest mowa o podatku naliczonym związanym z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji.
W związku z powyższym, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów, o których mowa we wniosku, w zakresie, w jakim te towary wykorzystywane zostaną do wykonywania czynności opodatkowanych i jednocześnie wydatki na nabycie tych towarów zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (nie dotyczy nabycia towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu