Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 05.11.2004 r.) ... - Interpretacja - PP-2-443/110/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. PP-2-443/110/04, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 05.11.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r. - informuje:

Z treści pisma Spółki wynika, że Spółka otrzymała dotację na realizację projektu pod nazwą "Komputerowy system zarządzania nieruchomościami" (zakup programu komputerowego wspomagającego zarządzanie nieruchomościami). Otrzymana przez Spółkę dotacja nie była związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług i w związku z tym nie stanowiła obrotu będącego podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Spółka nie wykonuje czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Spółka jako podatnik nie wykonała żadnych czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo odliczenia podatku.

Spółka zwróciła się z następującymi pytaniami:

1. Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka będzie zobowiązana do dokonania w deklaracji VAT-7 za styczeń 2005 r. korekty podatku naliczonego, jeśli okaże się, że udział dotacji w całkowitym obrocie z tytułu czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku, jak i czynności, w stosunku do których prawo takie nie przysługuje, przekroczy 2%?

2. Czy w przypadku, gdy istnieje obowiązek dokonania korekty, istnieje obowiązek rozliczania strukturą podatku naliczonego dotyczącego tzw. "kosztów ogólnych" również za miesiące następujące lub poprzedzające miesiąc, w którym otrzymano dotację?

Zdaniem Spółki w przypadku nie wykonywania innych czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku od towarów i usług należnego i uzyskania dotacji, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie powstaje obowiązek korekty odliczonego podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Zatem Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia i nie ma obowiązku stosowania współczynnika do zakupów dokonanych po 1 maja 2004 r. oraz nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy przeprasza za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza