Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:
-art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60),
-art. 5 ust. 1, ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
po rozpatrzeniu wniosku Spółki, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Spółka otrzymuje od kontrahentów zagranicznych bezpłatne dostawy towarów (darowizny). Zdarzeń tych Wnioskująca nie dokumentuje fakturą wewnętrzną a tym samym nie ujmuje w rejestrach VAT.
W związku z powyższym prosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska dotyczącego sposobu dokumentowania w/w darowizn.
Zdaniem Spółki powyższe darowizny, nie podlegają systemowi VAT, a co za tym idzie nie ma obowiązku ich opodatkowania.
Ustosunkowując się do powyższego, należy stwierdzić co następuje:
Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Powyższy przepis stanowi zamknięty katalog zdarzeń, które ustawodawca zakwalifikował do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W świetle natomiast regulacji przepisów art. 9 ust. 1 w/w ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Zatem, w przypadku gdy dostawca unijny nie ustalił żadnego wynagrodzenia za dostarczone towary, tj. nie określił wymaganej kwoty do zapłaty bądź też nie określił w umowie ekwiwalentnej wymiany towaru lub świadczenia usług w zamian za dostawę, wówczas czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu wyżej cytowanej ustawy.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż przypadki, w których Podatnik obowiązany jest do wystawienia faktur wewnętrznych VAT, regulują przepisy art. 106 ust. 7 przywoływanej ustawy. Są to czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawa towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz import usług. Fakturami wewnętrznymi dokumentuje się również zwrócone kwoty dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
W sytuacji opisanej przez Spółkę nie mają miejsca żadne z ww. czynności. Nieodpłatne otrzymanie towarów od dostawcy nie mieści się bowiem w zamkniętym katalogu zdarzeń zakwalifikowanych do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego postanawia jak w sentencji.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.