Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Pani XXX z dnia 19.01.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT na usługi budowlane
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność handlowo - usługową, polegającą na sprzedaży i montażu szaf wnękowych z drzwiami przesuwanymi. Podatnik zawiera umowy z indywidualnym klientem na usługę budowlaną polegającą na montażu stolarki. Na kalkulacje takiej usługi składa się zarówno robocizna, transport jak i materiały np. płyty stolarskie, profile, systemy jezdne, prowadnice, lustra i inne niezbędne materiały.
Pytanie:
Czy wykonując opisaną wyżej usługę budowlaną w budynku mieszkalnym (PKOB 111, 112, Ex 113) podatnik może zastosować stawkę 7% właściwą dla tego typu usług, czy też powinien wyodrębnić usługę i materiał i opodatkować każdą z pozycji właściwą stawką?
Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika, zastosowanie odpowiedniej stawki podatku zależy od przedmiotu umowy jaka łączy firmę montującą oraz odbiorcę. Jeżeli strony w umowie określiły, iż przedmiotem sprzedaży była osobna usługa, osobno materiał, to dla usługi oraz dla materiału powinna być zastosowana właściwa stawka.
Jeżeli natomiast strony ustaliły, iż przedmiotem umowy jest usługa polegająca na montażu stolarki z wykorzystaniem materiałów usługodawcy, ten powinien zastosować stawkę właściwą dla świadczonej usługi.
W opisanym stanie faktycznym zdaniem Podatnika, całość usługi należy opodatkować stawką 7% i zafakturować jako jedna pozycję.
Ocena prawna:
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).
Natomiast dostawa materiałów budowlanych nie korzysta z preferencji podatkowej i jest opodatkowana zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy 22% stawką podatku od towarów i usług.
Zatem dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych - opodatkowanych 22% stawką podatku, czy też z usługą budowlano - montażową lub remontową w budynku mieszkalnym - opodatkowaną 7% stawką podatku.
O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.
Wskazać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 w/w ustawy identyfikacja obiektów budownictwa dokonywana jest w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).
W przedmiotowej sprawie Podatniczka wykonuje czynności polegające na sprzedaży i montażu szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych. Umowa z klientem zawarta jest na usługę budowlaną, w cenę usługi wliczone są materiały, transport i robocizna.
Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego, skoro umowa zawarta pomiędzy Podatniczką a klientem przewiduje całościową wycenę usługi budowlano - montażowej, to brak jest podstaw do opodatkowania odrębnymi stawkami poszczególnych elementów składających się na wykonanie powyższej usługi, w tym materiału zużytego do jej wykonania. Do opodatkowania takiej usługi ma zastosowanie 7% stawka podatku na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast w przypadku, gdy umowa przewidywałaby odrębnie wycenę dostawy poszczególnych towarów do montażu i odrębnie wycenę dostawy poszczególnych towarów do montażu i odrębnie wycenę usługi robocizny, to w wystawionej fakturze VAT należy również odrębnie wykazać zużyte oraz instalowane materiały i opodatkować je 22% stawką podatku VAT oraz odrębnie wykazać usługę robocizny i przy spełnieniu warunków określonych w ustawie opodatkować ją 7% stawką podatku na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Reasumując Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że stanowisko Podatniczki co do stawki podatku od towarów i usług na wykonywane usługi w budynkach mieszkalnych jest prawidłowe.