POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-6/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2005, sygn. PP/443-6/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 26.01.2005 roku (wpływ do Urzędu 31.01.2005 roku) uzupełnionego pismem z dnia 15.03.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie obowiązku zwrotu podatku naliczonego przy budowie nieruchomości, w sytuacji przekazania części nieruchomości małżonce

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudował nieruchomość na wynajem, która służy sprzedaży opodatkowanej. Podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupami towarów i usług związanych z budową tej nieruchomości.

Żona Podatnika prowadzi odrębną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług (usługi lekarskie). Małżonków łączy wspólnota majątkowa.

Podatnik przekazuje żonie jeden z lokali usługowych znajdujących się w wybudowanej nieruchomości, w którym żona rozpoczyna działalność gospodarczą. Przed przekazaniem lokal ten jest wynajmowany i służy czynnościom opodatkowanym według stawki 22%.

Pytanie:

Czy w sytuacji przekazania części nieruchomości pomiędzy dwoma firmami (małżonkami), podatnikiem VAT oraz podatnikiem zwolnionym, nastąpi obowiązek zwrotu podatku odliczonego przy budowie części nieruchomości, którą przejmuje żona?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, w zaistniałej sytuacji nie występuje obowiązek zwrotu części tego podatku odliczonego ze względu na fakt, że służy czynnościom opodatkowanym.

Ocena prawna:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Przed dniem 01.05.2004 roku prawo to regulował przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmianami).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 7 ust. 2 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze są współwłaścicielami nieruchomości użytkowej. Pytający - podatnik podatku od towarów i usług, skorzystał z prawa wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z budową tej nieruchomości. Zatem nieodpłatne przekazanie małżonce części nieruchomości do prowadzenia odrębnej działalności, jest w świetle ustawy o podatku od towarów i usług dostawą towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Obowiązek podatkowy powstanie w tym przypadku, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, z chwilą wydania towaru. Na mocy art. 106 ustawy Podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT dokumentującej przedmiotową dostawę.

W takiej sytuacji nie powstaje więc obowiązek zwrotu podatku odliczonego przy budowie części nieruchomości.

Odnosząc się do Pana stanowiska w przedstawionej sprawie oraz uzasadnienia tego stanowiska, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku wyjaśnia:

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga sprawy w oparciu o obowiązujący stan prawny, badając wszystkie okoliczności występujące w danej sprawie, przy czym wydane wyroki są wiążące jedynie dla stron uczestniczących w postępowaniu. Wyrok NSA, którego uzasadnienie Pan cytuje w swoim wniosku został wydany na gruncie nieobowiązującej już ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i nie można sentencji tego wyroku odnosić do czynności dokonywanych po dniu 01.05.2004 roku.

Jednocześnie należy podkreślić, że ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług jest ustawą szczególną, regulującą zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług i skutki podatkowe na gruncie VAT występują niezależnie od skutków cywilnoprawnych dokonywanych czynności.

Reasumując Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że stanowisko Podatnika co do braku obowiązku zwrotu części podatku odliczonego jest prawidłowe, przy czym wskazuje na obowiązek opodatkowania dostawy części nieruchomości, zgodnie z przepisami cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku