Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
W związku z wnioskiem Spółki z dnia 07.01.2005 r., (sygn. AD/04/05 art.14 op. Vat Partnerzy, data wpływu 17.01.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka ma zamiar podpisać z kontrahentem umowę na dostawę urządzeń telekomunikacyjnych, w której zostanie zamieszczony zapis: "Jedynym źródłem zaopatrzenia Partnera w produkty będące przedmiotem umowy jest Dostawca". Z treści wniosku wynika, że Partner nie będzie otrzymywał wynagrodzenia z tytułu powstrzymywania się od zakupów u innych dostawców. Spółka stoi na stanowisku, że tego rodzaju zapis w umowie nie będzie podstawą do stwierdzenia, iż mają miejsce czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje.
Wg dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją zawartą w treści art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym /.../ zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; /.../. Wg przepisu art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Stan faktyczny opisany we wniosku nie wypełnia hipotezy cytowanych przepisów. Kontrahent wykonuje co prawda usługę w rozumieniu przepisów ustawy (powstrzymywanie się od działania), jednak tego rodzaju czynność wykonywana nieodpłatnie i w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu.
Należy zastrzec, że świadczenie wzajemne w jakiejkolwiek formie, związane z czynnościami kontrahenta, może przesądzić o odpłatności usługi.
Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia, dla przyszłego stanu faktycznego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja będzie obowiązująca, o ile zamierzony stan faktyczny się ziści a przepisy nie ulegną zmianie.Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o zmianie przepisów. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.