Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we
wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny:
Jeat Pan właścicielem kamienicy, w której znajdują się lokale wynajmowane na cele mieszkalne i użytkowe . Przeprowadza Pan remont lokali mieszkalnych .
Wątpliwości Pana odnoszą się do kwestii: czy można dokonć odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z remontem lokali mieszkalnych w proporcji stanowiącej procentowy udział sprzedaży zwolnionej do sprzedaży opodatkowanej czy też takie odliczenie nie przysługuje ?.
Zdaniem Podatnika - takie odliczenie mu przysługuje
Ocena prawna stanowiska Podatnika:
W art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.) postanowiono że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych . podatnikowi o którym mowa w art. 15
przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Co do zasady - odliczenie podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w sytuacjach gdy istnieje związek pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a czynnościami opodatkowanymi . Prawo to nie przysługuje zatem podatnikowi w zakresie realizowanych transakcji zwolnionych od podatku. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych lecz służą czynnościom zwolnionym od podatku.
Natomiast w przypadku gdy podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione od podatku i gdy dokonanych zakupów towarów i usług w bezpośredni sposób nie można przyporządkować danej czynności możliwe jest częściowe odliczenie podatku od tych zakupów w takim zakresie w jakim są one wykorzystywane do realizacji czynności
opodatkowanych zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 90 i nast. powołanej ustawy.
Realizując czynności podlegające opodatkowaniu (wynajem pomieszczeń na cele użytkowe) oraz zwolnione od podatku (wynajem pomieszczeń na cele mieszkalne) jest Pan zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz tych w stosunku do których to prawo nie przysługuje.
Przedmiotowa zasada nie zostanie zachowana w sytuacji gdy otrzymane faktury VAT dokumentują zakup towarów i usług związanych wyłącznie z remontem lokali wynajmowanych na cele mieszkalne, czyli nie dokumentują one zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem podatek naliczony wynikający z tych faktur VAT nie podlega odliczeniu od podatku należnego.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie
zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.