POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-7/ET/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.02.2005, sygn. PP/443-7/ET/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 97, poz. 926 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 4 stycznia 2005r. (doręczonego dnia 5 stycznia 2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 11 stycznia 2005r. (doręczonym dnia 12 stycznia 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P..................................., zam. ............................ Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 stycznia 2005r. (doręczonym dnia 5 stycznia 2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 stycznia 2005r. (doręczonym dnia 12 stycznia 2005r.) P........................... zwrócił się o interpretację przepisu dotyczącego opodatkowania podatkiem VAT dostawy gruntu. Podatnik wskazał, że jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Dnia 18 grudnia 2003r. nabył w drodze umowy kupna - sprzedaży na własność w ustawowej wspólności majątkowej wraz z żoną dwie działki o pow. 0,1023 ha oraz 0,1064 ha stanowiące grunty orne położone w L.................. . Z uwagi na zaistniałe w ostatnim czasie okoliczności związane z sytuacją rodzinną Podatnika, zamierza sprzedać obie te nieruchomości. Za środki uzyskane ze sprzedaży obu działek zamierza kupić mieszkanie własnościowe. Zdaniem P........................................ działanie takie ma charakter incydentalny i nie nosi znamion działalności zarobkowej. Z tej to przyczyny uważa on, że od żadnej z zawartych dwóch transakcji sprzedaży nie jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług (VAT), co oznacza że nie musi go doliczać do ceny sprzedaży gruntów.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pod pojęciem "towary", zgodnie z art.2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art.15 ust.1 i ust.2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, do czynienia mamy z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Kryterium prowadzenia działalności gospodarczej wyłącza z grona podatników VAT osoby fizyczne, w przypadku gdy dokonują one dostawy towarów. Niezbędnym dla uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przy niej towary, nabyte zostały w celu "spożytkowania" ich przy tej czynności.

Jeżeli Podatnik dokonuje sprzedaży ze swego majątku gruntu, okoliczności nie wskazują, że czynności te czynione są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, a towary te nie były nabywane w celu ich zbycia - czynności te, w ocenie tut. organu, nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji występujący z zapytaniem nie będzie miał statusu podatnika podatku od towarów i usług, a dostawa gruntu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a§4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu