Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), art.111 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30 grudnia 2004r. (złożonego w dniu 07.01.2005r.) Przedsiębiorstwa... o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z prawa do odliczenia wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących stwierdzam, że stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 30 grudnia 2004r. (złożonym w dniu 07 stycznia 2005r., uzupełnionym 28.01.2005r. i 08.02.2005r.) Przedsiębiorstwo... zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących. Zgłoszenie pierwszej kasy nastąpiło 29.01.1998r. - ewidencjonowanie rozpoczęto 09.02.1998r. Przy rozpoczęciu ewidencjonowania nie zgłoszono większej ilości kas fiskalnych. W okresie luty 1998r. - maj 2004r. Spółka zainstalowała sześć kas rejestrujących. W 2004r. otworzono dwa nowe punkty sprzedaży detalicznej i zakupiono 3 kolejne kasy rejestrujące. Zgłoszono nowe kasy rejestrujące na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania za ich pomocą. Następnie, po zapłacie należności za kasy rozpoczęto rozliczanie wydatków poniesionych na zakup tych kas w deklaracji VAT-7 za m-c listopad 2004r. Według Spółki jest to działanie prawidłowe, zgodne z zapisem art.111 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535 z późn.zm.).
Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z przepisem art.111 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną za zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł. Użycie przez ustawodawcę zapisu "zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania" ogranicza prawo do odliczenia (zwrotu) wydatku na nabycie każdej z kas rejestrujących wyłącznie do kas zgłoszonych właśnie na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Odliczeniu nie podlegają zatem, ani kasy "na wymianę", ani kasy rezerwowe, ani też kasy dodatkowe. Umieszczenie po stronie "na dzień rozpoczęcia" wyrażenia w nawiasie "powstania obowiązku" w ocenie tut. organu podatkowego uszczegóławia zakres wyrażenia "dzień rozpoczęcia". Oznacza to, że dzień "rozpoczęcia" winien być utożsamiany z dniem, w którym u podatnika wystąpi obowiązek ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepis art.111 ust.4 przewiduje dofinansowanie nabycia tzw. pierwszych kas, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Wszystkie inne kasy nie korzystają już z tej ulgi.
Spółka rozpoczynając ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dnia 09.02.1998r. zgłosiła i dokonała instalacji jednej kasy rejestrującej pod adresem ... . Przed terminem instalacji każdej kolejnej kasy Spółka składała oświadczenie o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania. W składanych przez Spółkę oświadczeniach wskazywano wyłącznie jedną kasę, którą aktualnie ufiskalniano.
Reasumując należy stwierdzić, iż Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia poniesionych wydatków na nabycie kas rejestrujących instalowanych w 2004r. (kasy dodatkowe), bowiem nie zostały one zgłoszone na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania - art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r.
Tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na nie.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b Ordynacji podatkowej.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.