Temat interpretacji
W będącej przedmiotem wniosku sprawie egzekucyjnej Komornik Sądowy na żądanie wierzyciela wszczął egzekucję sądową do majątku dłużnika dokonując zajęcia nieruchomości. Na dzień 24 marca 2005r. został wyznaczony termin licytacji nieruchomości, w wyniku której dojść może do wyłonienia przyszłego jej nabywcy.
Dalsze czynności egzekucyjne, w wyniku których może dojść do nabycia nieruchomości, a więc przybicie i przysądzenie własności nieruchomości będą zgodnie z art. 987, 989 i 998 § 1 Kpc prowadzone przez sąd rejonowy a własność nieruchomości przejdzie na nabywcę dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o przysądzeniu własności na nabywcę.
Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu zważył, co następuje.
Zgodnie z powołanym art. 18 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 5, poz. 535 ze zm.), organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002r Nr 110, poz. 968, ze zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dokonanej w trybie egzekucji dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
W sytuacji jednakże, kiedy komornik sądowy nie wykonuje przy sprzedaży czynności egzekucyjnych w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i nie dokonuje dostawy zlicytowanej nieruchomości należącej do dłużnika, ponieważ przeniesienie jej własności następuje dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o przysądzeniu własności - nie może on być, w rozumieniu tego przepisu, płatnikiem podatku od towarów i usług. Nie zachodzi wówczas także obowiązek wystawienia przez niego w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzającej dokonanie dostawy nieruchomości, ponieważ przepis § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), uzależnienia wystawienie faktury od dokonania przez komornika dostawy nieruchomości.
Należy zatem, uznać, iż cytowany przepis art. 18 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług odnosi się wyłącznie do zdarzeń, gdy w wyniku czynności egzekucyjnych komornik dokonuje dostawy innych niż nieruchomości towarów należących do dłużnika.
Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.