Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie, która na podstawie poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jest zwolniona od podatku od towarów i usług.
W celu reklamy prowadzonej działalności ubezpieczeniowej, Podatnik przekazuje nieodpłatnie na rzecz swoich kontrahentów różne towary, w tym towary o wartości przekraczającej 50 zł. Nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje w ścisłym związku z działalnością zakładu ubezpieczeń jako przedsiębiorstwa i następuje na cele bezpośrednio związane z jego działalnością.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów została zdefiniowana w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jako m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Przez "dostawę towarów", zgodnie z art. 7 ust. 2 cyt. ustawy o VAT rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków stowarzyszenia.
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
-jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W myśl art. 7 ust. 3 przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. W przepisie art. 7 ust. 4 ustawy o VAT ustawodawca zawarł definicję prezentów o małej wartości, zgodnie z którą przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.
W świetle powyższego, czynność nieodpłatnego przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, bezpośrednio związana z prowadzoną przez Podatnika działalnością podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa, jeżeli towary te przekraczają limity określone w art. 7 ust. 4 i ust. 7, ale pod warunkiem, że podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem tych towarów podlegał odliczeniu.
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik przekazuje nieodpłatnie towary na cele reklamowe, w stosunku do których nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. W związku z brakiem prawa do odliczenia podatku VAT, przekazanie takie będzie zatem traktowane jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.