Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 13.01.2005 roku uzupełnionego pismem z dnia 21.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku VAT z tytułu wykonania usługi montażu w budynkach mieszkalnych kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik prowadzi działalność polegającą na montażu (PKWiU 45.33.A - wykonywania instalacji centralnego ogrzewania i wentylacyjnego) oraz projektowaniu systemów grzewczych do centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej wykorzystującej energie odnawialne:
- korektory słoneczne wraz z oprzyrządowaniem koniecznym do uruchomienia oraz działania całego systemu
- pompy ciepła wraz z oprzyrządowaniem koniecznym do uruchomienia oraz działania całego systemu.
Przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest wykonanie usługi montażu, a pełna wartość kosztorysu zawiera montaż, gdzie w cenie usługi wliczone są odpowiednio dobrane urządzenia podstawowe i towarzyszące oraz uruchomienie. Ze względu na specyfikę systemów najważniejszym warunkiem prawidłowego działania jest wykonanie całego zakresu robót, czyli odpowiednio przeprowadzony montaż, odpowiednio dobrane urządzenia podstawowe i towarzyszące oraz odpowiednie uruchomienie.
Usługa wykonywana jest w budynkach mieszkalnych jedno oraz wielorodzinnych. Podatnik nie jest producentem urządzeń, lecz wykonawcą usług i sprzedawcą detalicznym.
Podatnik pyta, czy w przypadku wykonania całego zakresu robót będących przedmiotem umowy do pełnej wartości kosztorysu należy stosować jednolitą stawkę podatku w wysokości 7%.
Zdaniem podatnika czynność ta powinna być opodatkowana stawką VAT 7%.
Należy stwierdzić:
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 w/w ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1).
Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się na podstawie art. 2 pkt 12 budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych - opodatkowanych 22 % stawką podatku od towarów i usług , czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym - opodatkowaną obniżoną 7 % stawką tego podatku. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.
W przypadku kiedy usługi zostały zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 45.33: "Roboty instalacyjne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i centralnego ogrzewania" a umowa zawarta jest zadaniowo i przewiduje całościową wycenę usługi budowlano-montażowej - to w fakturze VAT podatnik ma prawo do pełnej wartości kosztorysu usługi zastosować 7 % stawkę podatku na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, aby czynność opodatkowana 7 % stawką podatku VAT w istocie była usługą.
Pamiętać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - art. 2 pkt 5 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o VAT. Natomiast konstrukcja wielu przepisów ustawy wskazuje, iż wszelkie preferencje w stawce podatku od towarów i usług uzależnione są od zaklasyfikowania danego towaru/usługi do właściwego grupowania statystycznego o wskazanym w ustawie symbolu PKWiU.
Podatnik w swoim wniosku pisze, iż jest wykonawcą usług i sprzedawcą detalicznym.
Zgodnie z Zasadami Metodycznymi tworzenia grupowań statystycznych stanowiącymi integralną część Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pkt 5.3.4) - Roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby, z tym że roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.
W takim przypadku, jeżeli w cenie dostawy towaru zawarta byłaby również usługa ich montażu, to całość transakcji powinna być opodatkowana 22 % stawką podatku od towarów i usług (właściwą dla dostawy tych towarów). Natomiast w przypadku, gdy usługa montażu byłaby dodatkowym elementem ceny - to w takim przypadku podatnik w wystawionej fakturze VAT winien odrębnie wykazać obrót z tytułu dostawy towaru - opodatkowany 22 % stawką podatku VAT i odrębnie obrót za wykonaną usługę montażu - opodatkowaną przy spełnieniu warunków określonych w ustawie 7 % stawką podatku VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.