Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku ze złożonym przez Spółkę wnioskiem z dnia 17.01.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż podatnik będący jednocześnie firmą handlową i usługową może w stosunku do całej kwoty należności z tytułu wykonanej usługi budowlanej, tj. roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych PKWiU 45.42.11-00.00 w obiektach budownictwa mieszkaniowego, gdy podatnik jest jednocześnie dostawcą stolarki otworowej, tj. futryn drzwiowych, ram okiennych i innych materiałów wymaganych do realizacji usługi, zakupionych od producenta zastosować stawkę podatku w wys. 7% - za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dn. 17.01.2005r. (data wpływu) Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawiera z klientem umowy na wymianę lub montaż stolarki otworowej, a końcowym efektem tej usługi jest zamontowanie nowego okna w wybudowanym budynku lub wymiana starego okna na nowe. W celu realizacji tej usługi, wykonywane są także inne czynności (demontaż starego okna, przygotowanie otworu montażowego, naprawa uszkodzonych ścian wokół otworu) oraz zużyte materiały (okno, pianka montażowa, kotwy, zaprawa cementowa).
Zdaniem Podatnika w przypadku zawarcia z klientem umowy na usługę budowlaną, tj. roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych PKWiU 45.42.11-00.00 w obiektach budownictwa mieszkaniowego, gdy podatnik jest jednocześnie dostawcą stolarki otworowej, tj. futryn drzwiowych, ram okiennych i innych materiałów wymaganych do realizacji usługi, zakupionych od producenta - usługę tę powinien opodatkować stawką podatku VAT w wys. 7% w stosunku do całej kwoty należności z tytułu wykonanej usługi.
Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU .
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) roboty budowlano - montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegają opodatkowaniu do dnia 31 grudnia 2007r. - stawką w wys. 7%.
W przypadku sprzedaży usługi budowlano-montażowej polegającej na montażu bądź wymianie elementów stolarki budowlanej w budynku mieszkalnym wraz z użytym do jej wykonania materiałem, w ocenie tutejszego organu podatkowego usługa ta w całości opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 7%.
O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Każdy podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.
Reasumując powyższe istotne jest czy przedmiotem transakcji jest sprzedaż towaru, czy usług, co winno znaleźć odzwierciedlenie w treści wystawionej faktury i wynikać z dokumentów (umów), w oparciu o które ją sporządzono.
Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa.
Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.