Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław ? Śródmieście stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2005 r., który wpłynął w dniu 2 września 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży działki/działek budowlanych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2005 r. do
Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław ? Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik od 2002 r. jest właścicielem gospodarstwa rolnego - tj. #189; budynku mieszkalnego, #189; budynku gospodarczego i
2,26 ha gruntów rolnych - nabytego w drodze darowizny. W roku bieżącym zostały wytyczone cztery działki z przeznaczeniem pod budowę.
Podatnik pisze o swych zamiarach wobec wydzielonych działek: ?chciałabym sprzedać tylko jedną lub dwie działki?. Reszta pola jest uprawiana co stanowi źródło utrzymania Podatnika. Podatnik zwrócił się do tut. Organu Podatkowego o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym planowana sprzedaż działki/działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ze względu na to, że jest dokonywana przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej i nie będącą podatnikiem VAT.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Podatnika należy uznać za nieprawidłowe.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług występuje wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym i podmiotowym.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są
osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Przy czym, w myśl przywołanego art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia ?zamiar?. W każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności (tu: sprzedaż działki/działek budowlanych) będzie dokonywanie tej czynności w sposób częstotliwy (wielokrotnie). Intencja dokonywania danej czynności wielokrotnie winna istnieć w momencie jej dokonywania. W piśmie Podatnika zostało zawarte sformułowanie, że
zamierza dokonać zbycia części posiadanego gruntu (?ale chciałabym sprzedać tylko jedną lub dwie działki?). Zgodnie z opisem zawartym we wniosku zawierającym zapytanie podział części gruntu dokonał się na cztery działki. Powyższe fakty potwierdzają, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu zamiar wykonania czynności sprzedaży w sposób częstotliwy. Takie działanie mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Sprzedaż będzie stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a Podatniczka z tyt. jej dokonania uzyska status podatnika podatku od towarów i usług, bez możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dotyczącego limitu sprzedaży wynoszącego 10.000 euro, gdyż w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 c ustawy o VAT zwolnień określonych w art. 113 ust. 1 i 9 nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.
W sytuacji Wnioskodawcy istotne jest jednak to, iż z uwagi na fakt uprawiania pola i uzyskiwania z tego tytułu
dochodów jest już podatnikiem podatku VAT. Działalność rolniczą definiuje art. 2 ust. 2 pkt 15 ustawy o VAT. Wobec tego rozstrzyganie, według wyżej opisanych zasad, czy czynność zbycia gruntu pod budowę będzie miała charakter jednostkowy czy częstotliwy, dla ustalania statusu jako podatnika VAT, nie znajdzie zastosowania.
Rozstrzygnięcia wymaga jedynie to czy dokonanie dostawy gruntu jako przedmiot czynności dokonywanej przez Podatnika podlega opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i usług. W świetle art. 2 pkt 6 przedmiotowej ustawy przez towary rozumie się także grunty. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwolniona od podatku VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, zaś sprzedaż terenów budowlanych i przeznaczonych pod zabudowę, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku. Podstawę
opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, stanowi obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
W pytaniu zadanym przez Podatnika przedmiotem sprzedaży ma być działka/działki z przeznaczeniem pod budowę. Wprawdzie Podatnik pisze ?resztę pola uprawiam? lecz budowlany charakter działek nie budzi w tym wypadku żadnych wątpliwości. Oznacza to, że planowana sprzedaż spełnia przedmiotową przesłankę opodatkowania.
Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny i przytoczone powyżej argumenty tut. Organ Podatkowy stwierdza, że stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w piśmie z dnia 1 września 2005 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 2 września 2005 r. jest nieprawidłowe. Planowana sprzedaż działki/działek podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako spełniająca przesłanki opodatkowania zarówno o charakterze przedmiotowym jak i
podmiotowym.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.