POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/253/171/A/2005/SK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.09.2005, sygn. 1473/WV/443/253/171/A/2005/SK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w związku z art. 86 ust. 3, art. 86 ust.4 pkt. l,art.86 ust.5,art. 88 ust. l pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz.535 z późn. zmianami)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

I. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:Podatnik nabył przed 01 czerwca 2005r. samochód, który przy zastosowaniu wzoru Lisaka był uznany za samochód ciężarowy, jednak jego ładowność nie przekracza 3,5 tony. Podatek VAT od zakupu tegoż samochodu został odliczony w 50%. Do dnia 31 maja 2005r. Podatnik odliczał również podatek VAT od zakupu paliwa do tegoż samochodu.

II. Pytania podatnika:1) Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT na zakup paliwa do samochodu spełniającego warunki określone w art.86 ust.4 pkt. l ustawy VAT i art.86 ust.5 ustawy VAT podniu22.08.2005r.?2)Czy Podatnik może przeprowadzić badanie techniczne przed obowiązkowym terminem wynikającym zdowodu rejestracyjnego samochodu tj. np. w dniu 23 sierpnia 2005r?3)Czy jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia badania technicznego w innym niż w obowiązkowymterminie - podatnik traci prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochoduautomatycznie z dniem wejścia w życie zmian do art.86 i art.88 ustawy VAT i do dnia przeprowadzeniatakiego badania?

III. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Od dnia 01 czerwca Podatnik będzie nadal odliczał VAT od zakupu paliwa do tegoż samochodu, aż do dnia, w którym wejdą w życie zmienione przepisy, tj. do dnia 22 sierpnia 2005r.Po tym dniu Podatnik nadal będzie odliczał VAT od zakupu paliwa do tego samochodu , ponieważ samochód ten będzie się kwalifikował do rodzaju określonego w zmienionym brzmieniu przepisu art.86 ust.4 pkt.l ustawy VAT. Podatnik wykona badanie techniczne, o którym mowa w art.86 ust.5 w terminie obowiązkowego badania tj. 20 października 2005r. Zdaniem Podatnika przeprowadzenie badania technicznego poza terminem obowiązkowym wynikającym z dowodu rejestracyjnego jest możliwe. Odliczanie podatku VAT od zakupu paliwa w w/w stanie prawnym jest możliwe.

IV. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zasady odliczania podatku naliczonego VAT od samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych zostały na nowo sprecyzowane w znowelizowanej ustawie z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (publikacja: Dz. U. z 2005 r. nr 90, póz. 756), która weszła w życie 01.06.2005r.Jednakże wyjątkowo nowe zasady odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych i samochodów osobowych weszły w życie nie l czerwca 2005 roku ,lecz dopiero po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw powyższej nowelizacji ustawy o VAT.Ponieważ ustawa z dnia 21 kwietnia o zmianie ustawy o VAT oraz o zmianie niektórych innych ustaw opublikowana została w Dzienniku Ustaw nr 90, póz. 756 z dnia 23 maja 2005 r., zatem przepisy dotyczące samochodów weszły w życie z dniem 22 sierpnia 2005 r.W przypadku zakupu samochodu przed dniem 01.06.2005r. zakwalifikowanego jako samochód ciężarowy spełniający wzór ?Lisaka" ,do dnia 22.08.2005r. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa na zasadach ogólnych.Równocześnie z wejściem w życie znowelizowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim dotyczą one samochodów, tj. 22 sierpnia 2005 r. - weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. nr 58, póz. 515, ze zm.).Znowelizowane art. 81 ust. 8 oraz art. 83 ust. l pkt 2 Prawa o ruchu drogowym ustaliły podstawę prawną dla przeprowadzania dodatkowych badań technicznych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W ust. 4 tego artykułu wskazano, że przepis ten nie dotyczy określonych pojazdów samochodowych, tzw. dostawczych, takich jak np. mających jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą, mających więcej niż jeden rząd siedzeń i określoną przestrzeń ładunkową wskazaną w przepisie, mających otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków czy też pojazdów o przeznaczeniach specjalnych wymienionych w ustawie.Oznacza to, że dla pojazdów wymienionych w ust. 4 art. 86 w nowym brzmieniu, odliczenie podatku od ich nabycia będzie przysługiwało w pełnej wysokości na ogólnych zasadach.Znowelizowany przepis art. 88 ust. l pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów i pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3.W przepisie tym są wymienione samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o takiej właśnie dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów i pojazdów, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 znowelizowanej ustawy, jest określony również przez ust. 4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów.

Tym samym zakaz odliczenia podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. l pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4.Jednakże spełnienie wymagań dla niektórych pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 art. 86, stwierdza się na podstawie zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Z przepisów przejściowych zawartych w art. 5 ustawy regulujących określonych na potrzeby art. 88 ust. l pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w stosunku do pojazdów nabytych przed wejściem w życie omawianej nowelizacji, dodatkowe badanie techniczne będzie musiało być dokonane w terminie najbliższego obowiązującego badania okresowego, jednak nie później niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie omawianej ustawy ( termin: 31.05.200tfr.)Z powyższego wynika , że obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań nie dotyczy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Nie odnosi się również do pojazdów specjalnych wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy oraz pojazdów konstrukcyjnie przystosowanych do przewozu 10 osób wraz z kierowcą, a w przypadku Wnioskodawcy samochód nie przekracza 3,5 tony.Zatem zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w celu dalszego odliczania podatku naliczonego z faktur VAT przy nabyciu paliw po 22.08.2005r. w sytuacji opisanej powyżej niezbędne jest uzyskanie przez Wnioskodawcę stosownego zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z zachowaniem art.86 ust.5a , 5b i 5c.

Termin dodatkowego badania technicznego określono w terminie najbliższego obowiązującego badania okresowego, jednak nie później niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie omawianej ustawy, zatem dopuszczalne jest wykonanie badania technicznego w okresie od 23.08.2005r. do dnia 31.05.2006r.Zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów ma potwierdzać prawidłowość dokonywanych przez podatnika odliczeń podatku, np. od paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu.Jeżeli zaświadczenie nie potwierdzi spełnienia tych wymagań, podatnik nie będzie miał prawa dokonywać odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących nabycie paliwa.Zdaniem tut. Urzędu wydłużony termin do przeprowadzenia określonych badań pojazdu jest prawem podatnika. Jeżeli podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, może on dokonać stosownych badań wcześniej.Podatnik znając parametry techniczne użytkowanego samochodu od dnia 22 sierpnia 2005 r. do chwili dokonania specjalistycznego przeglądu sam może ocenić, czy samochód ten spełnia warunek określony w art. 86 ust. 4 ustawy, i jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, mimo czasowego braku zaświadczenia, odliczać będzie VAT od nabywanego paliwa.Gdyby jednak po wykonaniu dodatkowego badania technicznego okazało się, że wbrew ocenie podatnika pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa, zdaniem tut. Urzędu konieczne będzie dokonanie korekty odliczonego już podatku naliczonego od nabytego paliwa na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług ( poprzez korektę deklaracji podatkowej VAT-7).Reasumując zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu dla sytuacji przedstawionej we wniosku konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego pojazdu w terminie od 23.08.2005r. do 31.05.2006r. i uzyskanie stosownego zaświadczenia , które umożliwi Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa- do dnia uzyskania zaświadczenia podatek naliczony przy nabyciu paliwa odliczany jest na zasadach ogólnych ( decyzja Podatnika) , a w przypadku gdy pojazd nie spełnia kryteriów określonych w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wymagana jest korekta wcześniej zadeklarowanego do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw.

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) 4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu