Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku xxx z dnia 27.06.2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka prowadzi akcje reklamowo - marketingowe skierowane do swoich kontrahentów, w tym m.in. do placówek medycznych (np. szpitali, gabinetów lekarskich, przychodni medycznych, itp.). Obecnie, Spółka rozważa możliwość przekazywania w ramach takich akcji upominków w postaci usług obcych, np. usług remontowych. Usługa remontowa wykonywana byłaby na rzecz współpracujących ze Spółką placówek medycznych przez firmę budowlano - remontową. Nabywcą upominku, (czyli usługi remontowej) byłaby jednak Spółka, tzn. firma remontowo-budowlana wystawiałaby fakturę za usługi na Spółkę.
Pytanie Wnioskodawcy:
Czy po stronie Spółki wystąpi świadczenie podlegające opodatkowaniu VAT jeśli Spółka będzie finansowała usługi obce wykonywane na rzecz jej kontrahentów?
Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: W myśl art. 5 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega odpłatne świadczenie usług. Przy czym, zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług". Zdaniem Spółki, przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku upominków w postaci usług wykonywanych przez osoby trzecie na rzecz kontrahentów Spółki. Po pierwsze, usługi te są wykonywane odpłatnie. Podmiotem świadczącym usługę będzie firma remontowo - budowlana, która otrzyma wynagrodzenie za swoją usługę. Spółka wystąpi jedynie w charakterze przekazującego tę usługę na rzecz swoich kontrahentów, a nie podmiotu świadczącego usługę. Nieodpłatne przekazanie usług obcych nie jest świadczeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Dodatkowo należy zauważyć, że planowana przez Spółkę akcja, w ramach której Spółka przekaże na rzecz swoich kontrahentów upominki w postaci usług obcych zorganizowana zostanie w celu zachęcenia jej adresatów do nabywania produktów Spółki. Dzięki tej akcji wzrosną obroty i przychody Spółki. W konsekwencji, upominek w postaci usług remontowych przekazany na rzecz współpracujących ze Spółką placówek medycznych będzie związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez Spółkę. Reasumując, pokrycie kosztów usług obcych świadczonych na rzecz współpracujących ze Spółką placówek medycznych nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W konsekwencji Spółka nie będzie obowiązana do naliczenia VAT z tego tytułu.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; .
Stosownie do art. 8 ust. 2 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka nabywa usługę remontową, którą następnie przekazuje nieodpłatnie na rzecz kontrahentów Spółki. Przekazanie przez Spółkę usługi obcej jest określonym świadczeniem na rzecz kontrahentów Spółki. Tym samym, placówki medyczne osiągną ekonomiczną korzyść, jaką jest otrzymane sfinansowanych przez Spółkę robót budowlano ? remontowych. Rezultatem czynności dokonywanych przez Spółkę jest zwiększenie jej zysków.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sponsorowaniem przez Spółkę współpracujących z nią placówek medycznych. Świadczenia ze strony sponsora mogą polegać na przekazywaniu określonych kwot pieniężnych np. w formie nagród, ale nie tylko. Mogą to być także świadczenia o charakterze rzeczowym, np. nieodpłatne przekazanie usługi remontowej
W wyniku wykonanej przez Spółkę czynności, tj. przekazania na rzecz współpracujących placówek medycznych usługi remontowej, placówki te będą nabywać towary od Spółki, tym samym Spółka osiągnie określoną korzyść. Dzięki tej akcji wzrosną obroty i przychody Spółki. Przekazana nieodpłatnie usługa remontowa jest niepieniężną formą wynagrodzenia za świadczoną przez placówki medyczne usługę. Nie można bowiem nie zauważyć bezpośredniego związku pomiędzy zakresem świadczenia placówek medycznych a zakresem świadczenia Spółki. Wobec powyższego czynności wykonywane przez placówki medyczne w ramach sponsoringu nagrodowego należy uznać za świadczenie usług , o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia. 33.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.