Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 27 ust. 1, art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54
poz. 535 z późn. zm.), w związku z § 4 ust. 1 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.09.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola
postanowił
uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług pośrednictwa wykonywanych w imieniu i na rzecz kontrahenta niemieckiego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 08.09.2005r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan
faktyczny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. wykonywanie usług pośrednictwa w sprzedaży elementów konstrukcyjnych do żelbetu, polegające na wyszukiwaniu odpowiednich partnerów, przekazywaniu zamówień, zbieraniu informacji na temat branży budowlanej w Polsce, itp. za swoje usługi otrzymuje prowizję od firmy niemieckiej, w imieniu i na rzecz której wykonuje czynności. Nabywca ten podał niemiecki numer identyfikacyjny. W okresie od maja 2004r do maja 2005r podatnik wystawiał faktury VAT opodatkowując ww. usługi pośrednictwa wg stawki 22%.
Zapytanie
1. Czy prawidłowym było opodatkowanie ww. sprzedaży stawką 22%?
2. Czy w przypadku, gdy miejscem świadczenia są Niemcy i usługa ta nie podlega opodatkowaniu na terenie Polski podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z bieżącą działalnością firmy ? czynsz, telefon, wyposażenie biura?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika ? ww. usługi
pośrednictwa nie podlegają opodatkowaniu na terenie Polski, nie powinna być więc one opodatkowane stawką 22%Jeżeli wykonywana jest wyłącznie sprzedaż tych usług i nie ma innej działalności opodatkowanej ? podatnik ma prawo do odliczenia podatku od zakupów związanych z tymi czynnościami.
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Ad.1.)
Zgodnie z art.27 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego
miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2 - 6 i art.28.
Zgodnie z § 4 ust.1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust.2.
W przypadku zaś, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art.97 ust.10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust.1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (§ 4 ust.2).
Gdy nabywca usługi, o której mowa w ust.1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na
potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności (§ 4 ust.3).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest pośrednikiem działającym w imieniu i na rzecz osób trzecich ? firmy niemieckiej, która to firma podała numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego - Niemiec.
W świetle powyższego, ponieważ są spełnione warunki o których mowa w ww. § 4 rozporządzenia, to świadczone przez podatnika usługi pośrednictwa, jako związane bezpośrednio z dostawą towarów, nie będą podlegać opodatkowaniu na terytorium kraju.
Ad.2.)
Zgodnie z przepisem zawartym z art.86 ust.8 pkt 1 ustawy ? podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabywane towary i
usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Mając na uwadze powyższe ? w przedmiotowej sprawie ? podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wykonywanymi przez siebie czynnościami ? pośrednictwem, których miejscem świadczenia są Niemcy. Musi jednakże posiadać dokumenty, z których wynika związek tego podatku z tymi czynnościami, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem.
Podatek ten podatnik może wykazać jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc lub też jako kwotę do zwrotu na rachunek bankowy.
Przepis zawarty w art.87 ust.4 pkt 2 ww. ustawy stanowi bowiem, iż na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej
przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt 1, (...).
P O U C Z E N I E
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.