P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40?VAT/I/1132/2005/ADB

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. US40?VAT/I/1132/2005/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.9 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.04.2005r /wpłynęło 07.04.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku należnego z tytułu WNT oraz wykazania transakcji w deklaracji VAT ? 7 oraz w informacji podsumowującej ? za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.04.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 05.04.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Firma jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z art.15 ustawy o VAT. Jest także zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art.97.W marcu 2005r podatnik nabył maszyny, które zostały wyprodukowane przez producenta z Danii (państwo członkowskie) oraz znajdowały się na terenie tego państwa. Usługa transportowa została dokonana z Danii do Polski na koszt nabywcy (składającego zapytanie). Sprzedawcą maszyn jest natomiast firma spoza Unii Europejskiej (Norwegia). Firma ta jest częścią firmy, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Unii Europejskiej. Sama jednakże takim podatnikiem nie jest.
Zapytanie
Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym podatnik ma prawo do odliczenia podatku należnego z tytułu WNT, w którym miejscu wykazać transakcję w deklaracji VAT-7 oraz czy wykazywać ją w informacji VAT-UE?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika ? wyżej opisaną transakcję ? należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wykazać podatek należny w części C poz.30-31 deklaracji VAT-7 oraz podatek naliczony w części D poz.43-44. Transakcji tej natomiast firma nie wykaże w informacji VAT-UE.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy ? za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Przepis zawarty w art.9 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn.zm.) określa czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, która zgodnie z art.5 ww. ustawy podlega opodatkowaniu na terytorium kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumiemy - nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Ponadto ust.2 art.9 ww. ustawy stanowi, iż przepis ust.1 stosuje się pod warunkiem, że :
1. nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna nie będąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art.10
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
Z przedstawionego przez podatnika wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego wynika, że dokonującym dostawy jest firma nie będąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, lub podatnikiem podatku od wartości dodanej, a zatem nie spełnione są warunki ? o których mowa powyżej - do uznania transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że opisana w piśmie podatnika transakcja nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i nie może być wykazana w deklaracji VAT ? 7 w poz.30-31 (podatek należny) oraz w poz.43-44 (podatek naliczony), jak również nie będzie ujęta w informacji podsumowującej.
Transakcja ta powinna być przez Stronę zgłoszona do Urzędu Celnego jako import towarów i jako taka opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola