Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 maja 2005 r. Pani ... prowadzącej w ... przy ul. ... Galerię Sztuki ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
uznaję za nieprawidłowe
stanowisko Podatnika, że w przedstawionym w ww. wniosku stanie faktycznym dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków nabytych od podmiotów niebędących podatnikami VAT, w przypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi marża, podlega opodatkowaniu według stawki 7%.
UZASADNIENIE
W przedmiotowym piśmie Wnioskodawca wskazuje, iż wykonuje działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu galerii sztuki, w ramach której wykonuje czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, nabytych uprzednio przez Podatnika od podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT dla celów prowadzonej działalności w celu odsprzedaży. Strona wskazuje również, iż nie nabywa dzieł sztuki z importu, nie jest ich twórcą lub spadkobiercą twórcy ani też nie dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów.
Jednocześnie Strona informuje, iż w jej przypadku podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża rozumiana jako różnica między całkowitą kwotą, którą płaci nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
W przedmiotowym piśmie Podatnik zwrócił się z prośbą o wskazanie stawki podatku od towarów i usług od marży w odniesieniu do dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, nabytych od podmiotów niebędących podatnikami VAT.
Zdaniem Podatnika w odniesieniu do marży stosuje się stawkę VAT w wysokości 7%, ponieważ jest to zgodne z przepisami szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (art. 120 ustawy).
Tut. Organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.
Na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków (zdefiniowanych w ust. 1 ww. art. 120) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Przepis ten stosownie do art. 120 ust. 10 ww. ustawy, dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4 i 5;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej za zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Zatem, jeżeli podmiot, od którego podatnik nabył towary (wymienione w art. 120 ust. 1), został wymieniony w treści art. 120 ust. 10 ww. ustawy o VAT, to podatnik dokonując dostawy tych towarów winien za podstawę opodatkowania przyjąć marżę stanowiącą różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Natomiast w treści art. 120 ust. 2 i 3 ww. ustawy, wskazano iż stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do:
- importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków;
- dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy oraz do dostawy dokonywanej okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku;
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli dokonującym dostawy, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jest podatnik podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie przepisy ww. art. 120 ust. 3 pkt 1.
W związku z faktem, iż Strona nie jest podatnikiem dokonującym czynności wymienionych w ww. art. 120 ust. 2 i 3 do dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków w przypadku, gdy podstawą ich opodatkowania jest marża, stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.
Z kolei w przypadku eksportu towarów dokonywanego przez podatnika, który przy dostawie omawianych towarów opodatkowuje marżę - stawka opodatkowania tej marży, zgodnie z art. 120 ust. 20 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 0%.
Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.