Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - US.III/443/31/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2005, sygn. US.III/443/31/2005, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w sprawie interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanego odszkodowania za skradziony towar.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Towary w sklepie ubezpieczone są w cenach netto. Po kradzieży firma ubezpieczeniowa wypłaciła odszkodowanie za skradziony towar w cenie netto. Proszę wyjaśnić, czy muszę zapłacić podatek VAT od kwoty wypłaconego odszkodowania.

Zdaniem podatniczki nie należy odprowadzać podatku VAT.

Ocena stanowiska:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w artykule 5 określa zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem VAT. Opodatkowaniu podlega zatem:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ww. czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Opodatkowaniu podlegają również towary, o których mowa w art. 14, tj. towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach