POSTANOWIENIE W dniu 27.04.2005r. Pan Janusz .......,wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakres... - Interpretacja - 1424/1110/443/54/2005/IW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2005, sygn. 1424/1110/443/54/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
W dniu 27.04.2005r. Pan Janusz .......,wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług. W dniu 20.05.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku.
Do przedmiotowego wniosku podatnik załączył :
- kserokopię interpretacji z czasopisma Gofin "VAT w pytaniach i odpowiedziach poradnik na 2005 rok",
- kserokopię umowy dystrybucji i zarządzania procesem zawartej pomiędzy Janusz ........, a ..........
Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Podatnik zawarł umowę pośrednictwa między zakładami Mięsnymi w Polsce a firmą Podatnika, na podstawie których podejmuje czynności mające na celu doprowadzenie do zawarcia umowy między zleceniodawcą a .......... Przedmiotem tej umowy będzie dostawa mięsa wieprzowego i jego pochodnych na rynek Korei Południowej, Japonii. Za wyżej wymienione czynności Podatnik otrzyma wynagrodzenie prowizyjne. Następnie zawarta została umowa Dystrybucji i Zarządzania Procesem pomiędzy firmą ...... oraz Podatnikiem. Umowa mówi o tym, że Podatnik jest odpowiedzialny za cały proces dostawy produktów wieprzowiny wysyłanych do obszarów sprzedaży dla ...... tj. do Korei. Firma ...... zapłaci prowizję od zarządzenia na podstawie wartości brutto wieprzowiny na rzecz Podatnika. Odprawy celnej dokonuje producent.
Wobec powyższego Podatnik:
- nie jest producentem mięsa,
- nie jest eksporterem tego mięsa do Korei Południowej,
- Jest tylko pośrednikiem koordynatorem dostaw, pomocnikiem gwarantującym Polskim dostawcom płatność oraz pomoc w korespondencji.
Podatnik zapytuje, czy w/w usługi stanowią eksport usług i podlegają opodatkowaniu według stawki 0%.

Stanowisko Podatnika:
Zdaniem podatnika powyższe usługi są usługami pośrednictwa związane z eksportem towarów i na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT i są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:
a) dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
b) świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych;
Zgodnie z art. 83 ust. 2 cyt. ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.
Zatem Podatnik wykonując usługi pośrednictwa związane z eksportem mięsa wieprzowego i jego pochodnych do Korei Południowej i Japonii, jeżeli tylko posiada dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w/w przepisie, zastosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączonych do wniosku kserokopii interpretacji z czasopisma Gofin "VAT w pytaniach i odpowiedziach poradnik na 2005 rok" oraz kserokopii umowy dystrybucji i zarządzania procesem zawartej pomiędzy ........., a ........nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu