Temat interpretacji
Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku Spółki Cywilnej ?E.? z dnia 25.05.2005 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 25.05.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii czy podatnik postąpił prawidłowo stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług dla dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z używanymi budynkami trwałe z tym gruntem związanymi, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za prawidłowe.
W dniu 25.05.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Spółki z dnia 25.05.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Z treści pisma wynika, że podatnik sprzedał nieruchomość, na którą składało się prawo wieczystego użytkowania gruntu działki oraz związane z nim budynki. Cena sprzedaży została ustalona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy. Podatnik wystawił fakturę i opodatkował zarówno prawo wieczystego użytkowania działki jak i budynki stawką 22%, jednak po dokładnej analizie stanu prawnego doszedł do wniosku, że zastosował błędną stawkę VAT i ma prawo do zwolnienia z podatku VAT ww. dostawy. W związku z tym wystawił fakturę korygującą. Ponadto podatnik wyjaśnia, że nabył ww. nieruchomość 5.10.2000 r. jako używaną (budynki starsze niż 5 lat) i użytkował ją w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej; podatnik użytkował przedmiotową nieruchomość krócej niż 5 lat. Wydatki poniesione na ulepszenie budynków, które zwiększyły wartość początkową tych budynków poniesione przed oddaniem do użytkowania jak i w trakcie użytkowania stanowiły 39% wartości zakupionych budynków, lecz wydatki na ulepszenie, od których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowiły tylko 23%.
W związku z tym podatnik zwraca się z pytaniem, czy postąpił prawidłowo stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług dla dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z używanymi budynkami trwale z gruntem związanymi. Zdaniem podatnika ? spółka miała prawo zastosować zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 do opisanej dostawy budynków używanych, które przy zakupie nie były opodatkowane VAT, gdyż nie zostały spełnione łącznie trzy warunki ?które uniemożliwiają takie zwolnienie? (art. 43 ust. 6 ustawy). Tym samym możliwe stało się również zwolnienie dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntów, z którymi związane są budynki będące przedmiotem dostawy na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. powołanego j/w.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 2 ustawy, rozumie się:
- 1. budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
- 2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- 1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków
- 2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Uwzględniając przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że sprzedaż obiektu użytkowanego przez podatnika będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, mimo użytkowania go krócej niż 5 lat, ponieważ wydatki na ulepszenie, o które podatnik pomniejszył podatek należny, nie osiągnęły wielkości 30% wartości początkowej obiektu.
Tym samym zwolniona będzie z opodatkowania dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, gdyż zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe. Jednocześnie informuje się, że niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.