POSTANOWIENIE - Interpretacja - LUS/I-2/443-87/05/SS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. LUS/I-2/443-87/05/SS, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) w związku z wnioskiem Spółki z dnia 22.06.2005r. (data wpływu 22.06.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wyliczenia obrotu określonego w § 3 ust. 1 pkt 1) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706)

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi w zakresie zbiorowego rozprowadzania wody (PKWiU 41) i odprowadzania ścieków (PKWiU 90.0), a także dokonuje sprzedaży towarów i usług nie wymienionych w załączniku do powyższego rozporządzenia. Zarówno usługi wymienione w rozporządzeniu jak i nie wymienione a będące przedmiotem działalności Spólki są sprzedawane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidulanych gospodarstw rolnych oraz na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i innych (urzędy użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego).

W związku z powyższym stanem faktycznym Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie:

Zgodnie z zapisem § 3 ust. 1 pkt 1) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) do dnia 31 grudnia 2005r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania obrotów podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności wymienionej w art. 111 ust. 1 ustawy był większy niż 70 %. Do wyliczenia tego udziału Spółka powinna odnieść wyłącznie obroty ze sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidulanych gospodarstw rolnych, do obrotów ogółem Spółki ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidulanych gospodarstw rolnych.

Pytanie Podatnika: Czy do wyliczenia udziału obrotów określonego w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) należy uwzględnić wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidulanych gospodarstw rolnych?

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując co następuje:

Jak wynika z cyt. wyżej przepisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z powyższym jedynym kryterium decydującym o obowiązku stosowania kasy fiskalnej jest rodzaj odbiorcy sprzedawanego towaru lub usługi. Zatem w celu ustalenia właściwej kwoty, przy jakiej podatnik traci prawo do zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej uwzględnia się wyłącznie obroty pochodzące ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Takie brzmienie powyższego przepisu wyłącza z jego zastosowania podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz inne, tj urzędy użyteczności publicznej i jednostki samorządu terytorialnego.

W przedstawionej sytuacji zastosowanie znajduje § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2004r Nr. 273 poz. 2706), zgodnie z którym podatnik jest zwolniony z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, z uwagi na rodzaj wykonywanej działalności. Zwolnienie to jednak przysługuje podatnikowi, tylko pod warunkiem, że udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku stosowania kasy w obrotach ogółem podatnika związanych ze sprzedażą na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych był, w poprzednim roku podatkowym, większy niż 70%.

Z danych przedstawionych przez Podatnika wynika, że udział obrotów z tytułu sprzedaży usług sklasyfikowanych w PKWiU 41 i PKWiU 90.0 w obrotach ogółem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych za 2004 r. jest wyższy niż 70%. Zatem Podatnik jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia 31.12.2005r. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z § 3 ust. 2 cytowanego rozporządzenia zwolnienie, o którym wyżej mowa, traci moc z dniem 1 września 2005r., jeżeli w okresie pierwszego półrocza 2005r. udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku stosowania kasy w obrotach ogółem ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, będzie równy lub mniejszy niż 70%.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Lubuski Urząd Skarbowy