Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku (pkt. 2) Starostwa Powiatowego z dnia 20.04.2005 r. Nr GKK 7013/14/2005 i dokonaniu oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:
- stanowisko jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Starostwo Powiatowe oddaje w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa, pobierając opłaty roczne.
- Pytanie brzmi: w jaki sposób powinien być naliczany podatek od towarów i usług
- czy do ustalonych opłat rocznych doliczyć podatek VAT w wysokości 22 %,
- czy naliczona opłata za użytkowanie wieczyste podlegająca opodatkowaniu zawiera w sobie podatek od towarów i usług?
Zdaniem Wnioskodawcy oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatkową VAT. Podatek winien zostać doliczony do opłaty rocznej, stanowiącej kwotę netto.
Ocena Prawna:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stanowiącą zaś podstawę opodatkowania, kwotę należną z tytułu sprzedaży, ustalają strony zawartej umowy.
Stosownie do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261, poz. 2603) w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. Zatem w przypadku użytkowania wieczystego, podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto. (tzn. z podatkiem od towarów i usług).
Unormowania dotyczące zmiany wysokości opłat za użytkowanie wieczyste, terminu płatności tych opłat wynikają z przepisów w/w ustawy z dnia 21.08.1997 r., a nie z przepisów podatkowych. Zgodnie z przepisem art. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami właściwym w sprawach gospodarki nieruchomościami regulowanych przepisami tej ustawy jest Minister Infrastruktury. W związku z tym kwestia możliwości zwiększenia opłat pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego nie należy do kompetencji organów podatkowych.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (wyłącznie w drodze decyzji).
Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.