Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a , art. 216 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zmianami/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 kwietnia 2005 roku C. L. Sp. z o.o
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie stanowisko przedstawione we wniosku uznaje za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 kwietnia 2005 roku spółka z o.o C. L. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka udziela drugiej spółce pożyczkę. Pożyczki udziela sporadycznie , nie traktuje jej jako usługi finansowej zwolnionej od podatku VAT która wymieniona jest w poz. 3 załącznika Nr 4 do ustawy, a odsetki od w/w pożyczki traktuje jako środki pieniężne które nie podlegają ustawie o VAT. Zdaniem spółki na udzieloną pożyczkę nie wystawia się faktury VAT jak również nie ujmuje się w deklaracji VAT-7.
Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że pożyczka jest przede wszystkim umową cywilnoprawną określoną w Kodeksie cywilnym (art. 720 i nast.). Każdy podmiot, w tym również prowadzący działalność gospodarczą, jest uprawniony do korzystania z tej instytucji prawa cywilnego, w ramach wyrażonej w Kodeksie cywilnym zasady swobody zawierania umów. Do zawierania tego rodzaju umów nie jest niezbędnym posiadanie w umowie spółki zapisów, że spółka jest uprawniona do zawierania tego rodzaju umów cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2, ust. 1, ust. 1 i art. 8, ust. 1 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega świadczenie usług, przy czym zgodnie z art. 4 pkt 2 tej ustawy pod pojęciem usług w ujęciu tej ustawy rozumie się "usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej". W art. 8 ust. 3 powołanej ustawy postanowiono natomiast, że "usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych".
Z przepisów powyższych wynika zatem, że wykonywanie czynności, które uznawane są w statystyce publicznej za usługi, niezależnie od tego czy podatnik ma tę czynność wpisaną w zakres swojej działalności gospodarczej - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Potwierdzą tę tezę art. 5, ust. 2 ww. ustawy stanowiący, że "czynności określone w ust 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa".
Wskazuje to, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszelkie czynności mieszczące się z zakresie przedmiotowym tego podatku, w tym noszące znamiona usług w rozumieniu tego podatku, o ile są realizowane przez podatnika, występującego przy ich wykonywaniu w takim charakterze. Dla opodatkowania zatem VAT określonej czynności, nie ma znaczenia, czy jej rodzaj został wymieniony w umowie spółki w ramach jej zakresu przedmiotowego.
Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standarów Klasyfikacyjnych zawieranie umów pożyczek, w tym również gdy pożyczkobiorcą jest wspólnik spółki, klasyfikuje jako "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym" (PKWiU 65.22.10-00.90). Skoro zatem tego rodzaju umowy kwalifikowane są przez upoważniony do dokonania takich klasyfikacji Urząd statystyczny - do usług finansowych, na pewno mieszczą się one w zakresie przedmiotom opodatkowania tym podatnikiem.
Zgodnie natomiast z art. 15, ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Za działalność gospodarczą (art. 15, ust. 2 ww. ustawy) uważa się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że udzielenie pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, nawet gdy czynności te nie znajdują się jej w zakresie przedmiotowym.
Jeżeli zatem spółka udzielając innym podmiotom, w tym wspólnikom, pożyczek, wykonuje działalność usługową, określoną w PKWiU 65.22.10-00.90 "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym", a tego rodzaju działalność usługodawcza jest pomieszczona w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15, ust. 2 ww. ustawy- udzielanie tego rodzaju pożyczek, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia od tego podatku (por. art. 43 ust. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy w zw. z poz. 3 do załącznika nr 4).
Uwzględniając w tej sytuacji brzmienie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) stanowiącego że " nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zmiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego" - usługa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, skoro podmiot jej udzielający, będący podatnikiem od tworów i usług, świadczy w ten sposób podlegającą temu podatkowi usługę finansową, korzystającą ze zwolnienia podatkowego w tym podatku.
Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług, niezależnie od tego, czy jest objęte zgłoszonym prze niego zakresem działalności, stanowi działalność usługową, określoną w PKWiU 65.22.10-00.90 "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym", która na podstawie art. 43, ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z poz. 3 do załącznika nr 4 do ustawy o VAT jest zwolniona od podatku od towarów i usług, a tym samym - z uwagi na treść art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) - nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury , nie później niż w 7. dniu od dnia wykonania usługi, na fakturze należy podać symbol usługi zwolnionej, tzn. 65.22.10 PKWiU. Otrzymywane odsetki powinny być dokumentowane również fakturą VAT , bez naliczania podatku / sprzedaż zwolniona/ . Udokumentowaną ww. fakturami sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT. Należy uwzględnić ,że stosownie do art.90 ust.6 ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust.3 /art.90/ , nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz.3 /usługi pośrednictwa finansowego / , w zakresie , w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie , co powoduje , że w takim przypadku usługi te nie mają wpływu na konieczność dokonywania korekt podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji .
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia (...).