Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 14.09.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania świadczenia usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów przy zawieraniu umów klientów z bankiem, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że :
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania świadczonej usługi, zaś nieprawidłowe w zakresie stawki podatku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik będzie świadczył usługi pośrednictwa przy zawieraniu umów o korzystanie z "karty paylink" (kredyt na finansowanie zakupu towarów u Podatnika) pomiędzy bankiem a klientem, które to usługi zostały przez niego sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 65.2.
Usługi będą polegały w szczególności na przedstawianiu klientom informacji o możliwości zawarcia umów oraz kontaktowaniu banku i klientów w tym celu.
Z tytułu świadczenia usług Podatnikowi będzie przysługiwać od banku wynagrodzenie.
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT opodatkowane jest świadczenie usługi pośrednictwa w udzieleniu kredytu.
Zdaniem Podatnika, usługi pośrednictwa finansowego w udzieleniu kredytów przez bank klientom Podatnika, opodatkowane są stawką podatku w wysokości 22 %, a kwotą należną jest otrzymana prowizja.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W myśl art. 41 ust.1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Zgodnie natomiast z art. 43. ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do powołanej wyżej ustawy.
Pod poz. 3 w/wym. załącznika zostały wymienione "usługi pośrednictwa finansowego" o symbolu PKWiU - sekcja J ex (65 - 67), z wyłączeniem:
- działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
- usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
- usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
- usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych(PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
- usług ściągania długów oraz faktoringu,
- usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymirodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT,
- usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innychrodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT,
- transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
- transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik będzie świadczył usługi pośrednictwa finansowego w udzieleniu klientom kredytu przez bank. Powyższe usługi Podatnik umieścił się w grupowaniu PKWiU 65.2 "usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe".
Tut. Organ nadmienia, iż zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego organu statystycznego tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), który udzieli informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.
We wniosku skierowanym o wydanie opinii Podmiot powinien w wyczerpującysposób przedstawić stan faktyczny oraz dogłębnie opisać wykonywane czynności.
W świetle powyższego, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług zaklasyfikowanych do grupowania ex (65 - 67) sekcji J PKWiU oraz nie wymieniona w wykazie wyłączeń pod poz. 3 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT.
Zatem przedmiotowe usługi, które będzie świadczył Podatnik, są zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż w myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2- 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Natomiast, w myśl art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania czynności pośrednictwa stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.