Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 24 maja 2005 roku (data wpływu 25.05.2005 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu osobowego VW Transporter za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze skierowanego do Tut. Organu pisma wynika, że Teatr, zarejestrowany w Urzędzie jako osoba prawna, dokonał sprzedaży samochodu VW - Transporter, zakupionego w 1996 r. na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej, sfinansowanego ze środków PFRON. Przy zakupie samochodu nie przysługiwało Podatnikowi odliczenie. Samochód był wykorzystywany do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej uczestników Warsztatów. Strona zapytuje czy sprzedaż samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Podatnika w zaistniałym stanie faktycznym wyżej opisana sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 , poz. 535 z póżn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o podatku VAT o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się: pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Ze złożonego wniosku wynika, że samochód był wykorzystywany do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej a więc usługi te są bezpośrednio związane z usługami mieszczącymi się w grupowaniu PKWiU 92.31.21-00.00 - usługi rozrywkowe świadczone przez zespoły teatralne, zespoły pieśni i tańca, balety, zespoły muzyczne i orkiestry i tym samym będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (załącznik nr 4 poz. 11 ustawy o VAT). Ze względu na fakt, że samochód nie był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych w świetle, w związku z czym nie przysługiwało Podatnikowi odliczenie podatku naliczonego związanego z zakupem oraz ze względu na to, iż samochód był wykorzystywany przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, spełnienia on definicję towaru używanego. Mając na uwadze powyżej przytoczony stan prawny stwierdzić należy, iż stanowisko Strony jest prawidłowe; zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż opisywanego samochodu jest zwolniona z opodatkowania. Informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 25.05.2005 roku. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenie postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia).
W myśl art. 14c ustawy - Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie złożone za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).