POSTANOWIENIE - Interpretacja - NP/443-28-3/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. NP/443-28-3/05, Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 roku nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2005 roku Urzędu Miasta o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT rat i odsetek z tytułu sprzedaży prawa własności na rzecz użytkownika wieczystego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca dokonuje na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (Dz.U. z 2004 roku Nr 261 poz. 2603) sprzedaży prawa własności na rzecz użytkownika wieczystego. W akcie notarialnym została określona płatność na coroczne raty wraz z oprocentowaniem przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski liczone od nie spłaconej kwoty. Sprzedaż nastąpiła po dniu 1 maja 2004 roku.

W związku z powyższym Podatnik posiada wątpliwość czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają tylko raty, czy raty wraz z odsetkami? Zdaniem Podatnika opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają tylko raty.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z poźn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że jeżeli strony transakcji w zawartej umowie wskazują, że należność za nabyte prawo własności jest rozkładana na raty, od których są naliczane odsetki, to suma rat wraz z odsetkami stanowi świadczenie należne od nabywcy podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Odsetki bowiem związane z faktem rozłożenia obowiązku zapłaty należnej ceny na raty stanowią część składową tej ceny, jako kwota należna podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zapłata każdej kolejnej raty ceny głównej wraz z odsetkami zaspakaja bowiem część łącznej należności i jest od niej odliczana. W tej sytuacji w/w odsetki nie mogą być traktowane jako świadczenie uboczne z tytułu opóźnienia się dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego, które są naliczane w razie nieterminowego wywiązywania się kontrahenta z obowiązków umownych. Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy sprzedaży prawa własności na rzecz użytkownika wieczystego podlegają zarówno raty, jak i odsetki. Ponadto tutejszy organ podatkowy nadmienia, iż w sytuacji pojawienia się okoliczności mających wpływ na wysokość należnej od kontrahenta kwoty zastosowanie będą miały przepisy o fakturach korygujących, tj, § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).

Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim