Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.86 ust.1 i ust.2 pkt 1 lit.a), art.86 ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.06.2005r (wpłynęło 28.06.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na zakup ruchomości, znaków towarowych, zapasów i wyposażenia ? za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 28.06.2005r Strona złożyła wniosek L.dz. 074/W/2005 z dnia 17.06.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka wpłaciła w dniu 06.06.2005r wadium w kwocie 1.300.000 zł na zakup od Syndyka Masy Upadłościowej ? ruchomości, znaków towarowych, zapasów i wyposażenia. W dniu 09.06.2005r firma złożyła ofertę i wygrała przetarg na ww. przedmioty. W dniu 13.06.2005r Syndyk wystawił fakturę zaliczkową na wpłaconą przez firmę kwotę.
Zapytanie
Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku
naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Syndyka na wpłatę zaliczki.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki ? przysługuje jej odliczenie podatku naliczonego z przedmiotowej faktury, został bowiem przez jej wystawcę zachowany 7 dniowy termin na wystawienie faktury potwierdzającej otrzymanie zaliczki.
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentujących wpłatę zaliczki ? za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy
oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.86 ust.2 pkt 1 lit.a) ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ? kwotę podatku stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zgodnie zaś z przepisem zawartym w art.86 ust.10 ww. ustawy ? prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (...).
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznaje, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej przez syndyka Masy Upadłościowej ? dotyczącej zaliczki na zakup ruchomości, znaków towarowych, zapasów i wyposażenia.Zgodnie bowiem z wyżej cytowanym przepisem prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury Strona nabywa w miesiącu jej otrzymania.
Na powyższe prawo nie ma wpływu fakt, czy faktura ta została wystawiona przez
sprzedającego w terminie określonym w przepisach podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług. Decydującym jest termin otrzymania faktury.
Należy wspomnieć także, iż odliczenie podatku przysługuje wyłącznie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, zgodnie z przepisem zawartym w art.86 ust.1 ww. ustawy.
P O U C Z E N I E
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2
ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.