Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku S.A. z dnia 30.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest udzielanie pożyczek gotówkowych klientom indywidualnym. Spółka działa na własny rachunek i nie jest pośrednikiem banku ani innych instytucji finansowych. Dla celów prowadzenia działalności Spółka stworzyła i wykorzystuje sieć przedstawiciewli, poprzez których kontaktuje się z klientami na terenie całego kraju. Warunki udzielania pożyczek zostały określone w Umowie o pożyczkę gotówkową oraz Regulaminie pożyczek gotówkowych. Zgodnie z obowiązującą umową istnieją dwa możliwe, alternatywne warianty współpracy pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą w odniesieniu do spłaty rat pożyczki.
Pierwszy wariant przewiduje, że spłata pożyczki odbywa się w drodze przyjmowania rat pożyczki w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy przez przedstawiciela reprezentującego pożyczkodawcę (opcja przedstawicielska). W ramach drugiego wariantu, pożyczkobiorca zobowiązuje się dokonywać spłat w formie bezgotówkowej, na rachunek bankowy Spółki. W obu przypadkach pożyczkobiorca zobowiązany jest do wywiązywania się z obowiązku spłaty zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat.
Zgodnie z Umową Pożyczki, koszt pożyczki obejmuje: oprocentowanie pożyczki oraz opłatę przygotowawczą. Opcja przedstawicielska wiąże się z poniesieniem przez pożyczkobiorcę dodatkowych kosztów w formie opłaty za obsługę pożyczki, z tytułu przyjmowania przez pożyczkodawcę spłacanych rat pożyczki w miejscu zamieszkania.
W związku z wątpliwościami, dotyczącymi opodatkowania powyższych czynności VAT, Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o klasyfikację statystyczną opcji przedstawicielskiej wykonywanej w ramach zawieranych umów pożyczki. Z uzyskanej opinii interpretacyjnej, nr OK-5672/KU-2119/2005 stanowiącej załącznik do wniosku wynika, iż przedmiotowe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.22.10-00.90 "Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, pozostałe".
Na podstawie w/w opinii Spółka twierdzi, iż świadczone przez nią usługi obejmujące przyjmowanie rat spłaconej pożyczki przez pożyczkodawcę w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy i na jego zlecenie w ramach wykonywania usługi pożyczki podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy.
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zgodnie z ust. 3 w/w artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego, mieszczące się w sekcji J o symbolach PKWiU ex (65-67), z wyłączeniem:1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,5) usług ściągania długów oraz faktoringu,6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz biorąc pod uwagę przywołaną wyżej opinię urzędu statystycznego należy stwierdzić, iż czynności będące przedmiotem zapytania Strony mieszczą się w zakresie w/w pozycji załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Stąd też Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Strony, iż korzystają one ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.