POSTANOWIENIE - Interpretacja - P.P. 443-33-2/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. P.P. 443-33-2/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 6 czerwca 2005 r.(data wpływu do tut.urzędu 8 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 6 czerwca 2005 r.(data wpływu do tut. urzędu 8 czerwca 2005r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem PKD 7420C - działalność geodezyjno - kartograficzną i rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik jest biegłym Sądowym Sądu na zlecenie, którego wykonuje opinię w charakterze biegłego geodety. Po wykonaniu opinii wystawia fakturę VAT, w której to wyszczególnia następujące pozycje:

- opracowanie opinii geodezyjnej cena netto zgodna z taryfą wynagrodzenia za typowe czynności techniczne biegłych sądowych do której dolicza obowiązującą stawkę podatku VAT,

- następną pozycją faktury są koszty transportu własnym samochodem rozliczane z ilości przejechanych kilometrów pomnożonych przez współczynnik za jeden kilometr i jest to cena netto wyszczególniona na fakturze w pozycji stawka podatku wpisuje Pan słownie ,, nie podlega",

- dalsze pozycje wystawionej faktury dotyczą kosztów udokumentowanych a dotyczących m.in. kosztów związanych z opłatami Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej zgodnie z ich fakturą podatek VAT "zw". koszty wykonania opinii zgodnie z fakturą punktu usługowego 22%.

W wystawionej przez pana fakturze w pozycji netto wpisuje kwotę brutto z otrzymanych z zewnątrz faktur a w pozycji stawki podatku VAT wpisuje ,,nie podlega".

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia postanawia udzielić następującej interpretacji:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w art. 106 ust. 1 reguluje jeden z fundamentalnych elementów konstrukcji podatku VAT jakim jest faktura.

Zgodnie z ww. artykułem podatnicy obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Artykuł 29 ust. 1 ww. ustawy przewiduje iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Tak więc artykuł 29 ust. 1 ustawy o VAT ustala, iż kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W Pana przypadku kwota należna obejmuje wynagrodzenie za wykonanie opinii jak również koszty związane z jej realizacją.

Tak ustalona kwota należności winna być opodatkowana zgodnie z obowiązującą stawką podatku dla tego rodzaju usługi.

Dla ww. podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, iż odpowiedź na drugie pytanie zawarte we wniosku zostało udzielone odrębnym postanowieniem.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Zakopanem