POSTANOWIENIE - Interpretacja - US IV/I/443-61/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. US IV/I/443-61/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 - jednolity tekst ustawy ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.04.2005 r. ( data wpływu do US 22.04.2005 r. ), uzupełnionego pismem z dnia 19.05.2005r ( data wpływu do US 19.05.2005r), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy posiadane przez Spółkę kserokopie dokumentów upoważniają do zastosowania stawki podatku 0% do eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8b ustawy o VAT, a tym samym do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której Spółka tę dostawę wykazała jako dostawę opodatkowaną stawką 22%,
- nie podziela poglądu Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do firmy X Egipt poprzez firmę z Austrii.

W dniu 12.07.2004 r. Spółka wystawiła fakturę eksportową stosując 0% stawkę podatku VAT. W dniu 13.07.2004 r. towar został wysłany za pośrednictwem firmy spedycyjnej wynajętej przez Spółkę, i dostarczony do Austrii w dniu 15.07.2004r - w tym dniu dokonano dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 w/w ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, że w związku z tym, iż Spółka posiadała tylko dokument CMR, potwierdzający wywóz towarów do Austrii, sprzedaż tę potraktowała jako sprzedaż krajową i opodatkowała 22 % stawką podatku VAT w rozliczeniu m-ca sierpnia. Na potwierdzenie dokonanego eksportu Spółka posiada: kserokopię wydanego eksporterowi ( firmie z Austrii) dokumentu celnego EX 1 potwierdzającego wywóz wspólnej dostawy do Firmy w Egipcie. Z dokumentu tego jednoznacznie nie wynika tożsamość towarów. Ponadto Strona jest w posiadaniu pisma firmy spedycyjnej z Austrii o treści: "niniejszym potwierdzamy, że wysłaliśmy Państwa zbiorniki, wymienione w Państwa fakturze nr..., na załączonym konosamencie oraz EX nr ... z dnia 23 sierpnia 2004r do Egiptu, port przeznaczenia Aleksandria, odbiorca X Egipt, orazinnych dokumentów potwierdzających zamówienie z firmy X Egipt.

Zdaniem Spółki - z uwagi na to, iż z dokumentu celnego jednoznacznie nie wynika tożsamość towarów wysłanych przez Wnioskodawcę (wyszczególnionych na fakturze eksportowej), posiadane kserokopie innych dokumentów potwierdzają wywóz towarów poza Unię. Zatem upoważniają Spółkę do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% oraz do dokonania korekty podatku VAT w rozliczeniu m-ca sierpnia.

Tut. Organ nie podziela poglądu Spółki w tej sprawie.

Stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r., przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Zasadą generalną jest, iż w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0% ( art. 41 ust.4 ustawy o VAT).

W myśl art. 41 ust. 11 powołanej wyżej ustawy, przepis ust. 4 i 5, stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ust. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu, o którym mowa, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nie posiada dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów, a z którego wynika tożsamość towarów będących przedmiotem dostawy i wywozu.

Zatem do dostawy towarów, o której mowa wyżej, nie ma zastosowania stawka podatku w wysokości 0% na podstawie art. 41 ust. 4 powołanej wyżej ustawy.

W związku z tym brak jest także podstaw do dokonania korekty deklaracji podatkowej w zakresie wysokości stawki podatku.

Tut. Organ zwraca uwagę, iż stosownie do art. 19 ust. 4 w/w ustawy, jeżeli dostawa towarów powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.

W przypadku dostawy towarów, o której mowa wyżej, obowiązek podatkowy powstał w m-cu lipcu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Składając zażalenie należy wnieść opłatę skarbową w znakach skarbowych o wartości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Olsztynie