Temat interpretacji
Z wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynności nieodpłatnego przekazania toreb i pudełek z logo firmy służących do opakowania sprzedawanych wyrobów wynika, iż Spółka w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem ponosi szereg wydatków na cele reprezentacji i reklamy, które służą informowaniu klientów, pozyskiwaniu nowych odbiorców, promowaniu firmy i jej wyrobów oraz zwiększaniu sprzedaży.
W związku z powyższym stanem faktycznym, Podatnik we wniosku pyta, czy w stanie prawnym obowiązującym po 01.05.2004r., a szczególnie w świetle zapisu art. 7 ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega czynność nieodpłatnego przekazania toreb i pudełek z logo firmy służących do opakowania sprzedawanych wyrobów.
Podatnik uważa, iż przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, w związku z czym nie ma do niej zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, czynność ta nie służy zaspokajaniu indywidualnych, osobistych potrzeb osób
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, (...), a także grunty (art. 2 pkt 6 cyt. ustawy). Na podstawie art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne
przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Art. 7 ust. 3 stanowi natomiast, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Prezentami o małej wartości są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (art. 7 ust. 4 ustawy).
Z przywołanych unormowań art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, podlega nie tylko przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opodatkowane jest również związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem nieodpłatne przekazanie towarów nie stanowiących próbek ani prezentów małej wartości. We wszystkich powyższych przypadkach opodatkowanie występuje tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów i usług służących do przekazania lub zużycia.
Opisanej we wniosku Podatnika czynności polegającej na wykorzystaniu toreb i pudełek do opakowania sprzedawanych przez Podatnika wyrobów nie można jednak rozpatrywać jako czynności odrębnej od wykonywanej przez Podatnika sprzedaży jego wyrobów. Po pierwsze, na Podatniku jako sprzedawcy ciąży obowiązek zapewnienia klientowi (konsumentowi) odpowiedniego opakowania sprzedawanego wyrobu, a zatem wydanie klientowi sprzedawanego towaru w odpowiednim opakowaniu stanowi obowiązek Podatnika ciążący na nim w ramach dokonanej transakcji kupna-sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. art. 545. § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), sposób wydania i odebrania rzeczy sprzedanej powinien zapewnić jej całość i nienaruszalność; w szczególności sposób opakowania i przewozu powinien odpowiadać właściwościom rzeczy. Ponadto, zgodnie z treścią przepisu art. 547 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania, ubezpieczenia za czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, a koszty odebrania ponosi kupujący. A zatem w braku odmiennych postanowień umownych należy uznać, iż opisane we wniosku torby i pudełka służące opakowaniu sprzedawanych wyrobów stanowią element kalkulacyjny ceny tych wyrobów i nie zmienia tego fakt, iż na tych torbach i pudełkach znajduje się logo Podatnika.
Podsumowując, w przypadku opisanych we wniosku toreb i pudełek służących do opakowania sprzedawanych wyrobów nie mamy do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem towarów, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem, nie zachodzi tu czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, odrębną od czynności sprzedaży wyrobów Podatnika. Z nieodpłatnym przekazaniem towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem mielibyśmy natomiast do czynienia w przypadku przekazywania toreb i pudełek z logo firmy na zewnątrz przedsiębiorstwa wyłączenie w celach reklamowo-reprezentacyjnych - to jest w oderwaniu od czynności sprzedaży wyrobów, do których opakowania służą te torby i pudełka (przekazanie toreb i pudełek bez zawartości w celach wyłącznie reprezentacyjno-reklamowych).
Jednakże, stanowiska wyrażonego w tym zakresie przez Podatnika we wniosku z dnia 07.04.2005r. nie można uznać za prawidłowe, gdyż brak opodatkowania przedmiotowej czynności wynika z innych przesłanek niż wskazane przez Podatnika.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Informacja: Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje jednocześnie, iż cytowane przepisy art. 7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) będące podstawą udzielenia przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi niniejszej interpretacji, z dniem 01.06.2005 r. uległy zmianie ze względu na wejście w życie części przepisów ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). Opisana powyżej zmiana stanu prawnego nie wpływa jednak na zgodność z prawem niniejszej interpretacji - w świetle przepisów obowiązujących od dnia 01.06.2005r.