Udzielając odpowiedzi na zapytanie podatnika podkreślić należy, że do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu usłu... - Interpretacja - PP I /443/2218/166Z/MMI/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. PP I /443/2218/166Z/MMI/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Udzielając odpowiedzi na zapytanie podatnika podkreślić należy, że do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu usług do poszczególnych ugrupowań statystycznych, upoważnione są wyłącznie organy statystyczne. Zatem organ podatkowy, udzielając odpowiedzi na zapytanie przyjął za prawidłową wskazaną przez podatnika klasyfikację statystyczną opisanej usługi.
W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą o PTU odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przez świadczenie usług, według art. 8 ust. 1 ustawy o PTU rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 pkt 1 ustawy o PTU, w przypadku świadczenia usług powstaje z chwilą wykonania usługi z wyjątkami w tym przepisie określonymi.
W myśl artykułu 85 ustawy o PTU w przypadku podatników świadczących usługi, w tym w zakresie handlu i gastronomii kwota podatku należnego może być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki:
1) 18,03% - dla towarów i usług objętych stawką 22%
2) 6,54% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 7%
3) 2,91% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 3%W zakresie, w jakim usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1), z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, art. 124.
Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 10 pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.(art. 86 ust. 11).
Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkownej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Zatem Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jeżeli świadczy usługi turystyki, w skład których wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie, a usługi turystyki nie są opodatkowane metodą marży. W przeciwnym wypadku prawa tego nie posiada.
Zgodnie z § 40 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Z powyższego przepisu wynika, iż sprzedaż w stanie przetworzonym towarów opodatkowanych stawką 22%, w wyniku świadczenia usług związanych z podawaniem napojów, usług stołówkowych oraz usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych, nie podlega obniżonej do 7% stawce podatku od towarów i usług. Sprzedaż towarów w stanie nieprzetworzonym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obowiązującej dla danego towaru.

Dolnośląski Urząd Skarbowy