Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Podatnika wniosku, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt ... - Interpretacja - PP II 443/486/246/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. PP II 443/486/246/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Podatnika wniosku, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Na podstawie powyższego prawidłowym jest, co do zasady, objęcie przez Spółdzielnię opłat za użytkowanie garażu stawką podatku VAT w wysokości 22 %, gdyż nie spełnia on kryterium lokalu mieszkalnego (zaspokajania potrzeb mieszkalnych). Niemniej w przypadku, gdy opłata za korzystanie z garażu składa się z kilku składników, zasadnym jest przeanalizowanie zasadności ich łącznego opodatkowania. Usługę świadczoną przez spółdzielnie należy traktować w tym przypadku jako złożoną. W przypadku tego rodzaju usług należy szczególnie wnikliwie analizować, jakie świadczenia wchodzą w skład opłaty. W rozpatrywanym przypadku należy mieć na względzie zapis art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
    2) eksport towarów;
    3) import towarów;
    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powyższa regulacja ogranicza zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług do czynności wymienionych w tym przepisie.
Przez pojęcie odpłatnego świadczenia usług, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zgodnie z podstawową zasadą podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Tak więc kwota należna obejmuje całość świadczenia.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia pobiera opłatę za korzystanie z garaży, podzieloną na takie składniki jak: opłata eksploatacyjna, odpis na fundusz remontowy oraz podatek od nieruchomości. Wynajmujący przedmiotową usługę opodatkowuje stawką podatku w wysokości 22%. Analizując zasadność objęcia podatkiem od towarów i usług składników opłaty za korzystanie z garaży, w tym podatku od nieruchomości, należy wskazać, iż przedmiotem określonej umową czynności jest skategoryzowana usługa, nie zaś zbiór wyodrębnionych w jej ramach usług. Powyższe opłaty składają się na łączną należność z tytułu najmu, pozostając bez wątpienia w związku z tą usługą. Na całość świadczenia składają się obok opłaty eksploatacyjnej pozostałe należności (w tym podatek od nieruchomości), stanowiąc obrót w rozumieniu art. 29 ust. ww. ustawy. Przesądza to o zasadności opodatkowania czynszu za użytkowanie garaży, jedną stawką podatku w wysokości 22%.
Jednocześnie wskazać należy, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez podatnika wniosku. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ za zakres uprawnień lub obowiązków podatnika.

Dolnośląski Urząd Skarbowy