Temat interpretacji
Zasady odliczania i zwrotu podatku naliczonego, w 2001 r., określały przepisy ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. z 1993 r. nr 11, poz. 50 z późn. zm. ) oraz rozporządzeń wykonawczych, tj. m.in. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. z 1999 r. nr 109, poz. 1245 z późn. zm. ). Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT ( w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. ) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie przysługiwało w stosunku do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż stanowiła przedmiot działalności podatnika. Zatem " stara " ustawa o VAT dopuszczała możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu innego niż osobowy o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, przy czym dodatkowe warunki zawarte w § 12 ust. 3 obowiązującego wówczas, tj. w 2001 r. ( w tym okresie podatnik nabył samochód ) , rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, pozwalały na odliczenie podatku VAT jedynie od zakupu samochodów innych niż osobowe, które posiadały homologację producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju pojazdów.Z powyższych uregulowań wynika, iż w 2001 r. można było dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia samochodu, który spełniał ( za wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w leasing stanowiło przedmiot działalności gospodarczej podatnika ) łącznie następujące warunki:a) pojazd był samochodem innym niż osobowyb) dopuszczalna jego ładowność przekraczała 500 kgc) przesłanki określone w pkt a) i b) wynikały z homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów .
Jeżeli zatem zakupiony w 2001 r. przez podatnika pojazd spełniał warunki, o których mowa wyżej, to w momencie jego zakupu podatnikowi, ( przy spełnieniu wszystkich przesłanek formalnych odliczenia podatku naliczonego wynikających z art. 19 ustawy o VAT ), przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej jego nabycie, a zdarzenia następujące po jego nabyciu pozostają bez znaczenia dla realizacji tego uprawnienia. Zatem w sytuacji, gdy w momencie zakupu samochodu ciężarowego podatnik skorzystał z przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego, dokonanie obecnie zmian w tym pojeździe polegających na demontażu kratki , nie rodzi obowiązku zwrotu odliczonego wcześniej podatku naliczonego.
Tut. organ podatkowy nie poddaje jednak ocenie, czy dokonanie powyższych zmian spowoduje przekwalifikowanie typu tego samochodu z ciężarowego na osobowy. Zgodnie bowiem z art. 14a§1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) właściwy naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.Organy podatkowe , zgodnie z art. 15 ww. ustawy z dnia 29.08.1997 r. muszą jednakże przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej. Przypadki, w których można dokonać zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu oraz warunki dokonywania tych zmian, ( w tym ich dopuszczalność w świetle obecnie obowiązujących przepisów ), reguluje natomiast ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 1997 r. , nr 98, poz. 602 z późn. zm. ).