Odpowiadając na zapytanie z dnia 12.10.2004 r. uzupełnionego pismem z dnia 21.10.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - USI/2/443-69/AJK/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. USI/2/443-69/AJK/04, Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 12.10.2004 r. uzupełnionego pismem z dnia 21.10.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi stację paliw na terenie Polski, w której dokonuje sprzedaży m. in. paliw do pojazdów dla kontrahentów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Kontrahent zagraniczny (Litwin) dokonujący zakupu paliwa na stacji zwrócił się do podatnika z prośbą o wystawienie faktury bez stawki podatku VAT lub wegług stawki zerowej powołując się na dyrektywę 77/388 art. 28cA Rady UE o jednolitym systemie podatku od towarów i usług podając przy tym numer rejestracyjny płatnika VAT. Zakupywane paliwo jest przeznaczone do bezpośredniego zużycia po zatankowaniu.

Podatnik uważa, iż nie jest uprawniony do wystawiania w powyższym przypadku fatktury VAT z zastosowaniem zwolnienia z VAT lub stawki 0 %, gdyż powyższa transakcja nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Stosownie do zapisu art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju jak również wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawodawca w art. 3 cytowanej wyżej ustawy jednoznacznie wskazał, co rozumie się przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Powoływanie się przez podatnika na dyrektrywę 77/388, art. 28cA Rady UE nie ma w tym przypadku zastosownia gdyż na mocy tego artykułu Państwa Członkowskie stosują zwolnienie w przypadku gdy ma miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów czyli nastąpi wywóz towaru poza terytorium Państwa Członkowskiego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w powyższym przypadku mamy do czynienia z typową sprzedażą krajową. Paliwo nie jest przedmiotem wywozu poza terytorium kraju. A zatem jest to sprzedaż krajowa i winna być opodatkowana wegdług stawki obowiązującej na terenie Polski.

Wobec powyższego w świetle przepisów o podatku od towarów i usług ww. transakcję sprzedaży paliwa zużytego bezpośrednio po zatankowaniu na rzecz podatników z innych państw UE (nawet posiadających VAT UE) należy opodatkować stawką podstawową VAT w wysokości 22 %.

W związku z powyższym w ocenie tut. organu podatkowego, stanowisko wskazane w zapytaniu przez podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż kwestie zwrotu podatku VAT niektórym podmiotom reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851) wydane na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim