Temat interpretacji
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony jeżeli jest on związany z czynnościami opodatkowanymi sensu stricto tzn. takim, które generują podatek należny u podatnika dokonującego zakupu.
Gmina..... jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Budowa drogi gminnej nie jest i nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług - nie przysługuje więc podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Gmina nie ma też możliwości wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku VAT w myśl § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) z uwagi na fakt, iż umowa została zawarta 15.08.2004 r. czyli po dniu 1 maja 2004 r.
Jednostka nie ma także możliwości zaliczenia nie odliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodu i skompensowania go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż jako jednostka samorządu terytorialnego jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2000 r. Nr 54 poz.654 ze zm.).
Uwzględniając powyższe tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przypadku inwestycji w postaci budowy drogi gminnej podatek od towarów i usług nie może być w jakikolwiek sposób odzyskany za pośrednictwem Urzędu Skarbowego.