Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca udziela swoim klientom premii pieniężnych za spełnienie określonych warunków umowy z tytułu... - Interpretacja - ZP/443-624/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.12.2004, sygn. ZP/443-624/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca udziela swoim klientom premii pieniężnych za spełnienie określonych warunków umowy z tytułu utrzymania sieci sprzedaży, za rozwój sieci i przewidywany wzrost sprzedaży, osiągnięcie obrotu. Ponadto, Spółka nadmienia, iż premie pieniężne wypłacane są w związku z ogólną realizacją umów i kontraktów, nie związanych z konkretną dostawą lub partią towarów.

W związku z powyższym, Spółka zwraca się z zapytaniem, czy premie pieniężne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jeżeli przedmiotowe premie pieniężne nie są opodatkowane, to w jaki sposób powinny być dokumentowane?

Wnioskująca formułuje stanowisko, iż premie pieniężne nie podlegają opodatkowaniu, gdyż zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zdaniem Podatnika, mając na uwadze ustawową definicję towaru należy stwierdzić, że nie zawiera się w niej pojęcie pieniądza, a tym jest w swej istocie premia pieniężna, wypłacana w związku z realizacją zawartych umów, nie związanych z konkretną dostawą lub partią towarów.

Wypowiadając się w kwestii przedstawionej powyżej, stwierdza się co następuje;

Skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych bądź otrzymywanych premii pieniężnych ustalane są w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z premiowaniem zakupów. Skutki te uzależnione są zatem od ustalenia za co premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnej dostawy, bądź czy odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie.

Uwzględniając powyższe oraz biorąc pod uwagę przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż w sytuacji gdy wypłacana premia pieniężna stanowi świadczenie odrębne od konkretnej transakcji, a przyznawana jest za spełnienie określonych warunków, to wówczas stanowi ona dla Jej beneficjenta odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Stosownie bowiem do przepisów art. 8 ust. 1 przywoływanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m. in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W sytuacji tej, otrzymujący taką premię stosownie do przepisów art. 106 ust. 1 ustawy podatkowej, zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT, stwierdzającej dokonanie sprzedaży usług.

Wnioskującej natomiast, na podstawie art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego wykazanego w otrzymanej od kontrahenta fakturze za w/w usługi. Prawo to, w myśl regulacji zawartej w przepisach art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za następny okres rozliczeniowy.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu