W odpowiedzi na pismo Nr OIPiP/1067/X/39/04 z dnia 17.12.2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji przedmiotowych i usług a... - Interpretacja - PV-44/IP/110/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PV-44/IP/110/04, Urząd Skarbowy w Koninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo Nr OIPiP/1067/X/39/04 z dnia 17.12.2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji przedmiotowych i usług administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego Naczelnik Urzędu Skarbowego w ......... na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

1. Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

2. Zgodnie z art.19 ust. 21 cytowanej ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (czyli dotowanego). W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika (dotowanego) zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

3. Powyższe oznacza, że nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ( a de fakto zwiększa podstawę opodatkowania tym podatkiem), lecz jedynie ta, która jest związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Przy czym ów związek otrzymanej dotacji z dostarczanymi (sprzedawanymi) towarami, czy też świadczonymi usługami, musi być bezpośredni i bezsporny.

4. Jeśli zatem Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych otrzymuje dotacje przedmiotowe dla pokrycia części kosztów swojego funkcjonowania, zaś w porozumieniach oraz wszelkich innych dokumentach (wnioskach o dotację, harmonogramach wypłat dotacji itp.) dotyczących tych dotacji, brak jest jakiejkolwiek wzmianki o bezpośrednim wpływie otrzymanych dotacji na cenę wykonywanych usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, to takie dotacje nie będą przedmiotem opodatkowania u otrzymującego je, czyli w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych. Opodatkowaniu podatkiem VAT, poprzez zwiększenie podstawy opodatkowania tym podatkiem, będą natomiast podlegały te dotacje otrzymane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, które będą związane ze świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, wpływając wprost na wysokość ceny świadczonych usług. Usługi administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego PKWiU 75.12.12-00.00 zgodnie z art.43 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku VAT zwolnione są od podatku od towarów i usług (poz. 6 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Urząd Skarbowy w Koninie