Temat interpretacji
stawka podatku VAT dla sprzedaży budynku lub jego części
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20.07.2012r. (data wpływu 24.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży budynku lub jego części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży budynku lub jego części.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest obywatelką Szwajcarii. W Szwajcarii jest jej miejsce zamieszkania. W 1995 r. Zainteresowana zakończyła budowę budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego w Polsce. Budynek wybudowano w całości z własnych środków pieniężnych przelanych z konta w Szwajcarii. Nie zarejestrowano działalności gospodarczej. Przy budowie obiektu Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Po zakończeniu budowy - w roku 1995 wynajęto budynek spółce z o.o., w której Wnioskodawczyni była współwłaścicielem (budynek ten nie był wniesiony do spółki z o.o. jako środek trwały). Równocześnie, ze względu na nie osiągnięcie pułapu przychodów z wynajmu, złożono oświadczenie o wyborze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług - VAT-6. Czynnym podatnikiem VAT Wnioskodawczyni została w 2001 r. i jest nim do chwili obecnej. Od 2008 r. zakończyła wynajem budynku dla sp. z o.o. i wynajmuje poszczególne pomieszczenia w budynku innym użytkownikom będącym podatnikami VAT. Od 1995 r. w budynku nie dokonywano ulepszeń o wartości przekraczającej 30% wartości początkowej obiektu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy przy sprzedaży budynku lub jego części w 2012 r. przysługuje zwolnienie w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 1 ustawy o VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości w 2012 r. będzie zwolniona od podatku VAT gdyż:
- sprzedaż nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą budynku upłynął okres powyżej 2 lat.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwana dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ()
Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki obniżone, jak również zwolnienie od podatku VAT. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m. in. w art. 43 ustawy.
W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Wobec powyższego przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.
Z powyższej definicji wynika, iż oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie należy rozumieć np. sprzedaż, aport, a także najem oraz dzierżawę.
Ponadto, należy wskazać, iż sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i dokonanych w okresie jej obowiązywania, jak również dokonanych pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zatem nie dotyczy dostaw dokonywanych przez podmioty wykonujące działalność przed dniem 5 lipca 1993 r.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w 1995 r. Zainteresowana zakończyła budowę budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego. Budynek wybudowano w całości z własnych środków pieniężnych. Nie zarejestrowano działalności gospodarczej. Przy budowie obiektu Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Po zakończeniu budowy - w roku 1995 wynajęto budynek spółce z o.o., w której Wnioskodawczyni była współwłaścicielem (budynek ten nie był wniesiony do spółki z o.o. jako środek trwały). Od 2001 r. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT. Od 2008 r. zakończono wynajem budynku dla sp. z o.o. i Wnioskodawczyni wynajmuje poszczególne pomieszczenia w budynku innym użytkownikom będącym podatnikami VAT. Od 1995 r. w budynku nie dokonywano ulepszeń o wartości przekraczającej 30% wartości początkowej obiektu.
W odniesieniu do przedstawionego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego należy zaznaczyć, iż po wybudowaniu budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego był on w całości przedmiotem wynajmu od 1995 r. do 2008 r., a od 2008 r. wynajmowane są poszczególne pomieszczenia tegoż budynku. Zainteresowana w 2001 r. została czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z czym doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż ww. budynek po jego wybudowaniu był wydany w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu pierwszemu użytkownikowi, a od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej sprzedaży minie okres 2 lat.
Mając na względzie przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane powyżej przepisy stwierdzić należy, iż planowana sprzedaż budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego lub jego części będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem nie zachodzą wyjątki w nim przedstawione, tzn. dostawa nieruchomości zabudowanej nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 350 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie