Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o rachunkowości, na podstawie której Spółka ma obowiązek sprawozdawczy w zakresie polityki społecznej, pracowniczej, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji nie znajduje podstawy prawnej na gruncie podatku od towarów i usług. Wskazać należy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego związane jest wyłącznie ze związkiem z czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2016 r. (data wpływu 27 grudnia 2016 r.) uzupełnionym w dniu 15 lutego 2017 r. (data wpływu 20 lutego 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 6 lutego 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 8 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono w dniu 15 lutego 2017 r. (data wpływu 20 lutego 2017 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 6 lutego 2017 r. skutecznie doręczonym w dniu 8 lutego 2017 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji oraz sprzedaży mebli. Od 1996 r. Spółka jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ramach wykonywanej działalności Spółka dokonuje sprzedaży wyprodukowanych mebli nie tylko na terytorium Polski, lecz również na terytorium całej Unii Europejskiej. Spółka jest jednym z największych w Europie producentów mebli do samodzielnego montażu. Pozostając w europejskiej czołówce producentów mebli Spółka, dla zachowania pozycji, musi korzystać z wiedzy najlepszych specjalistów, podążać za zmieniającą się technologią, inwestować w najnowsze technologie.
Obecnie Spółka posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne. W ramach stosowania nowoczesnego modelu prowadzenia odpowiedzialnej społecznie działalności gospodarczej Spółka współpracuje z uczelniami wyższymi, ale przede wszystkim inwestuje w kadry, tworząc stałe więzy pomiędzy całymi rodzinami pracowników oraz aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym miejscowości, w których znajduje się siedziba Spółki i jej zakłady produkcyjne. Prowadząc taką odpowiedzialną społecznie politykę, w ramach kreowanej i stosowanej w Spółce kulturze organizacji i funkcjonowania biznesowego, Spółka wdrożyła Program Inicjatyw Pracowniczych (dalej Program).
Na potrzeby Programu został sporządzony regulamin, który w szczegółowy sposób normuje cel i zasady funkcjonowania Programu. Powołanym w regulaminie celem Programu jest wspieranie zaangażowania pracowników w działalność dobroczynną na rzecz lokalnej społeczności, w miejscach prowadzenia działalności przez Spółkę. Jednocześnie regulamin wprost stanowi, że to pracownicy dokonują zgłoszenia projektu, a następnie realizują go korzystając ze wsparcia Spółki. Założeniem jest, że projekt musi być realizowany przez grupę minimum trzech pracowników lub emerytów Spółki, którzy nie dostają z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Przykładowe obszary działań, w których mogą być realizowane projekty to: edukacja dzieci i młodzieży, kultura i sztuka, sport i rekreacja, ochrona i promocja zdrowia, środowisko i ekologia, wyrównywanie różnic społecznych.
Każdorazowo, o wyborze i wysokości wsparcia finansowego projektu decyduje komisja składająca się ze stałych członków, skład której ustalany jest na każdy rok. W założeniu, w skład komisji wchodzą przedstawiciele wyższej kadry kierowniczej Spółki, a przewodniczy jej członek Zarządu. Decyzja o liczbie edycji Programu oraz maksymalnym łącznym zaangażowaniu finansowym Spółki corocznie ustala Zarząd Spółki.
Finansowanie przyjętego (zatwierdzonego) projektu odbywa się wyłącznie na podstawie indywidualnie przygotowanych dokumentów. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane, przekazane środki rozliczone a nie wykorzystane zwrócone Spółce. W założeniu projekt nie może trwać dłużej niż dwa miesiące. Po zakończeniu projektu jego lider (tj. pracownik, który zgłosił projekt i kierował jego realizacją) zobligowany jest złożyć podsumowanie (w terminie 14 dni), które winno zawierać w szczególności:
- opis przebiegu projektu,
- efekty prac,
- zestawienie wszystkich wydatków poniesionych na rzecz realizacji projektu,
- kopie faktur i rachunków wydatków poniesionych na rzecz realizacji projektu, w których jako nabywca wskazywana jest Spółka,
- zdjęcia z realizacji projektu (nim. 5 zdjęć) wraz ze zgodą na wykorzystanie wizerunku uczestników projektu do celów promocji Spółki.
Program jest działaniem z obszaru strategii CSR (Corporate Social Responsibility), stanowiącą integralną cześć strategii funkcjonowania Spółki, która swój rozwój wiąże w sposób bezpośredni m.in. z pozytywnym wkładem w społeczeństwa lokalne miejsca prowadzenia działalności, tworzeniem trwałych więzi pomiędzy Spółką a jej pracownikami (całymi ich rodzinami), pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów z całego kraju (co niejednokrotnie wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania). Program w sposób bezpośredni realizuje tę cześć kultury organizacji i funkcjonowania Spółki, która opiera się na postrzeganiu wszystkich interesariuszy (m.in. pracowników, klientów, akcjonariuszy, dostawców, społeczności lokalnej oraz władz) jako partnerów, na prowadzeniu z nimi otwartego i uczciwego dialogu oraz na uwzględnieniu w działaniach firmy ich potrzeb.
W założeniu, Program nie służy tylko filantropii, a jest jednym z elementów długotrwałej i konsekwentnej strategii zarządzania Spółką, która zakłada pozytywny wkład w społeczeństwo lokalne (nie tylko przez tworzenie nowych miejsc pracy), czerpanie bezpośrednich korzyści z synergii społeczno-biznesowej, pozwala minimalizować ryzyko i maksymalizować szansę na powodzenie firmy w długim okresie.
W odpowiedzi na wezwanie wskazano, że pracownicy lub emeryci Spółki zgłosili swoje konkretne pomysły z następującymi uzasadnieniami oraz opisami stanu faktycznego miejsc, w których ma być dokonane działanie.
W ramach realizacji programu Spółka dokonuje czynności opodatkowanych (w tym nieodpłatnego przekazania towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. nr 710 z późn. zm.). Spółka w ramach prowadzonego programu nieodpłatnie przekazuje meble których jest producentem. Przekazanie takie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
Dla potrzeb ww. programu Spółka nabywa towary i usługi, które są niezbędne do realizacji przyjętych wniosków zgłoszonych przez Pracowników lub emerytów Spółki. Na chwilę obecną większość projektów związana jest z przeprowadzeniem remontów lub doposażeniem pomieszczeń szkolnych, świetlic itp. Więcej informacji jakie towary i jakie usługi będzie nabywać Spółka zostało zawarte w opisach zatwierdzonych przez komisję projektów zgłoszonych przez pracowników lub emerytów Spółki, wymienionych poniżej.
- W grudniu 2015 r. powstała inicjatywa utworzenia
Otwartych Warsztatów. Podczas warsztatów wszyscy chętni zarówno
młodzież jak i osoby dorosłe mogą nauczyć się m.in. żonglerki,
chodzenia po linie, jazdy na jednokołowym rowerze - monocyklu,
manipulacji takimi rekwizytami jak kije, hula hoop, poi, wachlarze,
diabolo, wirujące talerze. Uczestnicy uczą się też podstaw tańca z
ogniem oraz zachowania zasad bezpieczeństwa. Warsztaty są bezpłatne i
mają charakter otwarty. Ideą jest wymiana doświadczenia, integracja,
promowanie kuglarstwa jako sztuki, ciekawej formy aktywności fizycznej
oraz spędzania wolnego czasu. Organizatorami warsztatów są osoby
prywatne, które chcą poświęcić swój czas by podzielić się z innymi
swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami nie otrzymując za to żadnego
wynagrodzenia. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury na czas zimy
zorganizował bezpłatne miejsce do treningów, jednak wraz ze wzrostem
liczby osób chętnych uczestniczyć w spotkaniach pojawił się problem w
postaci niewystarczającej ilości rekwizytów. Rekwizyty używane podczas
warsztatów są stosunkowo drogie i nie każdy uczestnik może sobie
pozwolić na ich zakup we własnym zakresie. ww. programu umożliwi zakup
materiałów, z których uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają część
sprzętów, a także zakupią rekwizyty, których wykonanie nie jest możliwe
w domowym warsztacie. Celem projektu jest umożliwienie aktywnego
uczestniczenia w spotkaniach jak największej liczbie
zainteresowanych.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 5 000 zł. Kwota ta zostanie spożytkowana na zakup niezbędnych do prowadzenia warsztatów rekwizytów oraz na zakup materiałów, z których prowadzący zajęcia, a także ich uczestnicy, wykonają część sprzętów potrzebnych do prowadzenia zajęć. - W związku ze specyfiką pracy z dzieckiem, która nastawiona
jest na rozwój postawy, kształtowanie kreatywnego spojrzenia na świat,
wykorzystywane są w pracy pedagogicznej różne formy i metody. Bardzo
często jest to wychowanie przez kontakt ze sztuką: przedstawienia,
widowiska, inscenizacje, pokazy tańców regionalnych i współczesnych. Do
tych form gromadzone są stroje, przebrania, rekwizyty, akcesoria,
kostiumy, scenografie pozwalające uatrakcyjnić pracę, zabawę. Aktualnie
pedagodzy borykają się z brakiem miejsca na przechowywanie wyżej
wymienionych rzeczy. Projekt zakłada zakup garderoby, która ułatwi
dostęp do posiadanych i nowo zakupionych strojów, kostiumów i innych
akcesoriów teatralnych, artystycznych i muzycznych. Sukcesy dzieci w
formie zdobytych statuetek, pucharów chciałybyśmy wyeksponować w holu
przedszkolnym w przeszklonej gablocie. Eksponowanie trofeów w widocznym
miejscu budynku przedszkola zachęci przedszkolaków do czynnego udziału
w projektach edukacyjnych, zmotywuje do obcowania ze sztuką, wzbudzi
ciekawość i aktywność twórczą oraz przyczyni się do rozwijania
zainteresowań i zdolności.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Spółka na potrzeby tego projektu przekaże meble własnej produkcji, w szczególności garderobę oraz przeszkloną gablotę. - Internat przy SOWS
istnieje od 64 lat. Lokalizacja placówki zmieniała swoje miejsce wiele
razy. Budynek przeszedł wiele remontów, aby dostosować go do potrzeb
dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Świetlica należąca do internatu
była odmalowana 2005 r. we własnym zakresie pracowników i jej
wychowanków. W chwili obecnej zostały wymienione okna, natomiast na
dalszą modernizację brakuje środków. Meble są już zużyte i zniszczone,
na ścianach odpada tynk, są uszkodzenia. Jest to miejsce codziennego
pobytu wychowanków SOSW. Pomieszczenia dla dzieci i młodzieży
niepełnosprawnej powinny być estetyczne i dostosowane do specjalnych
potrzeb edukacyjnych. Modernizacja świetlicy ma na celu stworzenie
warunków sprzyjających rozwojowi i edukacji wychowankom
niepełnosprawnym. Stworzenia miejsca bezpiecznego i atrakcyjnego a
jednocześnie korzystnego do kształtowania i rozwijania kompetencji
społecznych wychowanków SOSW.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 5 891 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup farb i narzędzi potrzebnych do pomalowania ścian i sufitów, a także materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania remontu. Spółka na potrzeby tego projektu przekaże meble własnej produkcji. - Popularność narciarstwa biegowego w rejonie jest
duża i stale rośnie. Tereny do rekreacyjnego uprawiania tego sportu są
znakomite. Infrastruktura jest jednak uboga. Wytyczona i oznakowana
trasa przyciągnie wielu amatorów tego sportu. Będą oni mogli aktywnie
spędzać czas obcując z piękną przyrodą regionu. Projekt będzie polegał
na ustawieniu tablicy informacyjnej tuż przy drodze w miejscu gdzie
można zaparkować samochód. Na tablicy znajdować się będzie mapka z
przebiegiem trasy, dane o jej parametrach, prośba do pieszych o nie
zadeptywanie założonego śladu narciarskiego oraz logo Spółki i
informacja z jakiego projektu została sfinansowana. Przy tablicy
wykonana zostanie ławka, stojak na narty oraz kosz na śmieci. Na całej
długości trasa zostanie oznakowana symbolem biegnącego narciarza.
Symbol zostanie naniesiony na drzewa przy pomocy farby i szablonu.
Ponieważ całość trasy znajdować się będzie na terenie Nadleśnictwa
projekt realizowany będzie za zgodą i w ścisłej współpracy z
Nadleśniczym Nadleśnictwa. Po opadach śniegu ślad będzie zakładany
przez członków zaprzyjaźnionego Klubu Rowerowego. Co tydzień sprawdzana
będzie też drożność trasy i w razie konieczności zostaną usunięte
przeszkody (np. połamane gałęzie). Jak tylko warunki śniegowe pozwolą
zorganizowana zostanie uroczystość oficjalnego otwarcia trasy na którą
zostaną zaproszeni przedstawiciele Spółki oraz Nadleśnictwa. Wiadomość
o otwarciu trasy znajdzie się w lokalnych mediach. Założona zostanie
strona na portalu społecznościowym z informacją o trasie. Informacje na
jej temat zostaną też umieszczone na oficjalnej stronie Nadleśnictwa. W
sezonie letnim trasy do narciarstwa biegowego mogą być z powodzeniem
wykorzystywane do biegania, nordic walkingu, czy spacerów. Dopełnieniem
projektu będzie zakup 4 zestawów do narciarstwa biegowego i przekazanie
ich do Działu Administracji. Każdy pracownik będzie mógł bezpłatnie je
wypożyczyć.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 4 000 zł. Przekazane środki pieniężne zostaną przeznaczone na zakup i wykonanie tablicy informacyjnej oraz zakup ławki, stojaka na narty, kosza na śmieci, farby, szablonu do wykonania znaków farbą, a także zakup czterech zestawów do narciarstwa biegowego w skład którego mogą wchodzić: narty biegowe, wiązania do nart biegowych, kije do narciarstwa biegowego oraz buty do narciarstwa biegowego. - Projekt ma na celu odświeżenie korytarza szkolnego tak,
by stał się nie tylko miejscem do odpoczynku ale i do zabawy. Grupa
wolontariuszy i osób współpracujących ze szkołą dokona wszelkich
niezbędnych uzgodnień z dyrektorem szkoły, pomaluje ściany, dokona
montażu mebli i urządzi całe pomieszczenie. Chcemy, by krótka przerwa
regenerowała dzieci i przygotowywała ich do dalszej pracy umysłowej.
Planowane jest pomalowanie korytarza na kolorowo, zastosowanie na
ścianach farb tablicowych, aby dzieci mogły grać, ćwiczyć i bawić się
na przerwach, zakupienie nowoczesnych kolorowych siedzisk, które w
krótkim czasie przerw dadzą prawdziwy relaks dla zmysłów i ciała.
Planowany jest również zakup przenośnego głośnika z radiem i
odtwarzaczem USB, dzięki któremu utworzony zostanie szkolny radiowęzeł,
a uczniowie na przerwach będą mogli bawić się w didżejów, umilając
rówieśnikom czas. Dodatkowo zostaną zakupione i powieszone 3 gabloty
oszklone, ze szkła bezpiecznego, w których uczniowie będą mogli
eksponować swoje prace.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup farb tablicowych, pędzli i wałków potrzebnych do malowania ścian korytarza, zakup przenośnego głośnika z radiem i odtwarzaczem USB. Wspomniane we wniosku siedziska i przeszklone gabloty zostaną dostarczone przez Spółkę. - Biblioteka
powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku. Niestety czasy świetności ma
już dawno za sobą - ostatni remont przeprowadzony był 10-15 lat temu. W
chwili obecnej ściany i sufity wymagają odnowienia, na podłodze
znajduje się stara, zniszczona wykładzina. Meble są już wysłużone, w
szczególności regały biblioteczne i biurko z lat 80-tych. W ramach
projektu planowana jest wymiana mebli, położenie paneli podłogowych,
odświeżenie ścian i sufitu. Po zrealizowaniu projektu biblioteka
stałaby się miejscem przyjaznym, a wystrój zachęcałby do
odwiedzin.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł.
Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup paneli podłogowych, farb i narzędzi potrzebnych do pomalowania pomieszczeń biblioteki oraz wymianę mebli, które to zostaną dostarczone przez Spółkę. - Od kilku lat mieszkańcy urządzają
skwer na rogu ulic. Jeszcze do niedawna był to teren porośnięty dziką
roślinnością, nierówny, zaśmiecony, pełen pagórków i dołków. Mieszkańcy
sami zasiali trawę, wykonali chodnik, ustawili ławki i wyposażyli w
zabawki dla dzieci (przy pomocy Urzędu Gminy, pobliskich zakładów
pracy). Obecnie wykonywane jest boisko do mini koszykówki. Do pełnego
wyposażenia skweru potrzebne są urządzenia do siłowni plenerowej.
Mieszkańcy sami dbają o porządek (koszą trawę, konserwują zabawki).
Wnioskujący chcą aby skwer stał się miejscem spotkań dzieci i rodziców,
aby mogli w przyjaznym otoczeniu bawić się i wypoczywać. Przewidywany
koszt dwóch urządzeń do siłowni zewn. wynosi ok. 7 000 zł.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup dwóch urządzeń do siłowni plenerowej. - Nowe, ładne meble i przyjazne
otoczenie zmniejsza stres związany z rozpoczęciem edukacji w szkole
przez najmłodszych uczniów przychodzących do kształcenia zintegrowanego
i początkowego. Nowe meble będą nie tylko estetyczne i ładne, ale też
funkcjonalne. Własna szafka na przybory szkolne dla każdego ucznia
kojarzy się z domem, uczy dziecko dbania o porządek i wzbudza poczucie
bezpieczeństwa. Estetyczne kolory i kształty mebli rozbudzają zmysł
smaku i wrażliwość na piękno otoczenia. W przyjemnym i przyjaznym
otoczeniu dziecko nabiera chęci do nauki i zabawy oraz dbania o wspólne
dobro. Plecaki dzieci z nauczania początkowego, które codziennie noszą
do szkoły są bardzo ciężkie jak dla tak małych uczniów. Nadmiernie
obciążają ich kręgosłupy, co negatywnie wpływa na postawę naszych
pociech. Nowe szafki umożliwią pozostawienie części podręczników oraz
pomocy naukowych w szkole, co w znaczny sposób wpłynie na obniżenie
wagi plecaka.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7000 zł. Na potrzeby tego projektu zostaną przekazane meble produkcji Spółki. - Projekt
zakłada:
- przeprowadzenie zajęć dla dzieci oraz uczniów uczących się w Publicznej Szkole Podstawowej mających na celu wykonanie prac plastycznych.
- Zorganizowanie wystawy wykonanych prac z podziałem na kategorie wiekowe; Wybór 3 (trzech najlepszych prac łącznie) z każdej kategorii po jednej pracy. Wyboru dokona Komisja składająca się z uczniów, rodziców oraz nauczycieli.
- Określenie miejsca wykonania malowidła (na ścianach pomieszczeń biblioteki) i przygotowanie szablonów do wykonania obrazów - 3 obrazy w oparciu o wybrane w plebiscycie prace dzieci Termin wykonania: do 20 listopada 2016 roku.
- Naniesienie na ściany biblioteki konturów wzorów według szablonów. Termin: do 30 listopada 2016 r.
- Wykonanie obrazów przez zespoły uczniów ze wszystkich klas pod nadzorem nauczyciela plastyki. Termin - planowane ukończenie prac do 31 grudnia 2016 r.
- Wykonanie prac remontowych w pomieszczeniu biblioteki polegających na wymianie podłogi, malowaniu ścian. Termin - planowane ukończenie prac do 16 grudnia 2016 r.
- Wyposażenie biblioteki w meble: regały na książki, wózki na książki, biurka pod komputery, stoły do czytelni, krzesła, fotele leniwce-pufy. Termin - planowane ukończenie prac do 31 grudnia 2016 r.
- Rozbudowa placu zabaw,
dokupienie urządzeń zabawowych oraz zakup ławek, których brak jest na
danym placu. Głównym problemem obecnego placu jest brak huśtawek dla
dzieci oraz ławek, gdzie rodzice mogliby odpocząć. Dwa elementy są już
bardzo mocno zużyte i trzeba je wymienić. Planowany jest zakup dwóch
ławek z oparciami, huśtawkę podwójną oraz wagową, drabinkę dla
starszych dzieci, a dla młodszych piaskownicę, ponieważ obecnie
przedszkolaki kopią patyczkami w żwirze. Zakupiony sprzęt ma by
dostosowany dla dzieci w różnym wieku. Zaprojektowany plac zabaw będzie
bezpieczny, atrakcyjny oraz ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców.
Rozbudowa i urządzenie placu zabaw przyczyni się również do większej
integracji środowiska wiejskiego oraz do lepszego rozwoju
infrastruktury publicznej. Miejsce to jest jednym placem w
miejscowości, na którym może powstać taki plac. Zrealizowanie projektu
umożliwi mieszkańcom rozwój inicjatyw lokalnych i integracji społecznej
poprzez doposażenie i udostępnienie wiejskiego placu zabaw.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup dwóch ławek z oparciami, huśtawki podwójnej, huśtawki wagowej, drabinki oraz piaskownicy. - Stan techniczny wielu sal lekcyjnych daleko
odbiega od standardów edukacyjnych polskiej szkoły. Sala nr 5 jest
jedną z kilku klasopracowni jakimi gospodaruje ZSP. Inwestycje
prowadzone na terenie obiektu pomijały tę klasę. Stare meble,
zniszczone bardzo blaty ławek, połamane i niesprawne rolety,
przestarzałe oświetlenie oraz niecyklinowana podłoga z drewnianej
klepki, a także od dawna nieodświeżane ściany sprawiają przygnębiające
wrażenie i nie sprzyjają koncentracji, mobilizacji oraz aktywności na
lekcjach. Dodatkowo dojmująco wpływa na uczniów stan tablic korkowych
oraz tablicy magnetycznej. Opisane wyżej warunki wynikają z
ograniczonych środków budżetowych szkoły. Projekt zakłada remont
klasopracowni nr 5 w celu poprawy warunków pracy uczniów oraz
nauczycieli, a tym samym wprowadzi szkołę na kolejny etap
rozwoju.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup oświetlenia, rolet do okien, tablicy magnetycznej, tablicy korkowej, farb i narzędzi potrzebnych do pomalowania ścian i sufitu, a także zakup usługi cyklinowania i zabezpieczenia podłogi. Spółka przekaże także meble niezbędne do realizacji tego projektu. - Meble
znajdujące się są stare i zniszczone, podłoga wymaga pomalowania, jak
również ściany. 10 lat temu w szkole przeznaczono miejsce na świetlicę,
w której dzieci przebywają przed, jak i po zajęciach lekcyjnych.
Odrabiają w niej prace domowe, rozwijają swoje pasje i zainteresowania.
To także jedyne miejsce na centrum kultury. Odbywają się tu różne
uroczystości, spotkania dla rodziców, jak i mieszkańców wsi. Prosimy o
sfinansowanie naszego projektu. Cieszymy się, że jest firma, do której
możemy zwrócić się o pomoc.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na farbę i narzędzi potrzebne do pomalowania ścian, sufitu i podłogi. Na potrzeby realizacji tego projektu Spółka przekaże meble własnej produkcji. - Ściany w salach są
brudne, poplamione, popękane, poobdrapywane, odpada w nich tynk. Ławki
są poobdrapywane i bez okien. Ze wszystkich sal lekcyjnych wybrane
zostały dwie, które wymagają natychmiastowego remontu. Jest to sala nr
12 dla uczniów klasy Szkoły Podstawowej oraz pracownia języka
angielskiego dla uczniów Gimnazjum. Pracownicy Wnioskodawcy wraz z
rodzicami uczniów, wychowawcami klas, dyrekcją oraz uczniami klasy
Gimnazjum przy wsparciu finansowym Wnioskodawcy zobowiązali się do
wykonania remontu. Rodzice oraz pracownicy szkoły: oczyszczą, wyrównają
i pomalują ściany oraz sufity, poodkręcają zniszczone blaty stolików od
ich stelaży i pomalują zniszczone stelaże stolików, ponownie przykręcą
nowe blaty do stelaży stolików, wykonają oraz zamontują osłony na
grzejniki, zamontują żaluzje okienne oraz zakupią i posadzą kwiaty.
Młodzież gimnazjalna: w ramach Projektu Edukacyjnego zaprojektuje oraz
wykona "Baśniową ścianę ortograficzną" dla uczniów klasy Szkoły
Podstawowej oraz Ścianę języka angielskiego dla uczniów
Gimnazjum.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 6 500 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup materiałów i narzędzi niezbędnych do remontu sal, w tym farb i narzędzi potrzebnych do pomalowania ścian i sufitów oraz farb i narzędzi potrzebnych do pomalowania stelaży stolików, a także zakup materiałów niezbędnych do wykonania osłon na grzejniki, żaluzji okiennych i kwiatów. - Stworzenie wielofunkcyjnego pomieszczenia na
spotkania i szkolenia młodzieżowej drużyny pożarniczej, mającego
charakter edukacyjno-kulturalny i społeczny dzięki czemu poprzez
działania głównie ludzi młodych, pozwoli skierować szeroką ofertę do
wszystkich mieszkańców wsi w ramach swojej działalności.
Przy pomocy środków pochodzących z Programu wyremontowana zostanie sala w Szkole Podstawowej w Kalinowie i zaadoptowana do celów szkoleniowo-rekreacyjnych członków MDP. Remont i adaptacja polegać będzie na pomalowaniu ścian i umieszczeniu w pomieszczeniu odpowiednich emblematów i znaków strażackich. Wykonane zostaną meble, przystosowane do przechowywania umundurowania i sprzętu używanego przez członków MDP. Zakupione zostaną elementy umundurowania i sprzęt strażacki.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 3 500 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup farb i narzędzi potrzebnych do pomalowania ścian i sufitów, elementów umundurowania i sprzętu strażackiego oraz odpowiednich emblematów i znaków strażackich. Spółka na potrzeby tego projektu przekaże meble własnej produkcji. - Sala matematyczna jest jedną z uboższych klas w
szkole. Meble są stare i ciemne. Brak jest wyposażenia typowo
matematycznego takiego jak: tablice matematyczne, bryły geometryczne.
Wchodząc do wyposażonej nowej Sali dzieci byłyby chętniejsze do
poznawania matematyki.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 4 300 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup tablic matematycznych i geometrycznych. Spółka na potrzeby tego projektu przekaże meble własnej produkcji. - Stan stolików i krzeseł w stołówce szkolnej w Szkole
Podstawowej jest w opłakanym stanie. Z powodu braku środków, meble nie
były wymieniane od ponad 15 lat. Stoliki są porysowane, popękane,
odstaje okleina. Obiady serwowane w stołówce szkolnej są naprawdę
pyszne, jednak w tych warunkach dzieci niechętnie korzystają z
możliwości zjedzenia ciepłego posiłku.
Projekt miałby na celu odświeżenie stołówki:- wymianę mebli,
- powieszenie kilku kolorowych obrazków,
- ustawienie na parapetach roślinek, ziół,
- wymianę firan na kolorowe.
- Celem projektu jest zmiana obecnego przeznaczenia skwerku
z zielenią (otoczonego murkiem kamiennym) na otwarte miejsce o
charakterze rekreacyjno-sportowym, aby uczniowie szkoły (i nie tylko)
korzystając z wyjścia w czasie przerw śródlekcyjnych mieli możliwość
pospacerować, posiedzieć na ławeczkach lub po prostu pobiegać.
Dotychczas wątpliwą atrakcją (i niestety niezbyt bezpieczną) jest
bieganie po murku. Dzięki uzyskanym z ww. Programu wnioskodawca
chciałby to niebezpieczeństwo zredukować, dając dzieciom otwartą
przestrzeń, z możliwością utworzenia w tym miejscu kreatywnej strefy
gier i zabaw.
Na potrzeby tego projektu komisja programu przyznała środki pieniężne w wysokości 7 000 zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na zakup sprzętu do gier i zabaw na powietrzu oraz oświetlenia.
Działania z obszaru strategii CSR (Corporate Social Responsibility) w sposób pośredni związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. W założeniu, dzięki podjętym działaniom Spółka buduje więzi z pracownikami, integrując załogę co bezpośrednio wpływa na efektywność pracy, wydajność itp. Ponadto, podjęte działania integracyjne umożliwiają pozyskiwanie wysokiej klasy specjalistów, niezbędnych do wykonywania przez Spółkę działalności gospodarczej, a nade wszystko jej rozwoju, zdobywania nowych rynku zbytu etc.
Program, w sposób bezpośredni realizuje tę cześć kultury organizacji i funkcjonowania Spółki, która opiera się na postrzeganiu wszystkich interesariuszy (m.in. pracowników, klientów, akcjonariuszy, dostawców, społeczności lokalnej oraz władz) jako partnerów, na prowadzeniu z nimi otwartego i uczciwego dialogu oraz na uwzględnieniu w działaniach firmy ich potrzeb.
Co istotne dla implikacji fiskalnych (a co było podniesione we wniosku), Program nie służy tylko filantropii a jest jednym z elementów długotrwałej i konsekwentnej strategii zarządzania Spółką, która zakłada pozytywny wkład w społeczeństwo lokalne (nie tylko przez tworzenie nowych miejsc pracy), czerpanie bezpośrednich korzyści z synergii społeczno-biznesowej, pozwala minimalizować ryzyko i maksymalizować szansę na powodzenie firmy w długim okresie. Zatem działania są jednym z elementów strategii zarządzania spółką, jej polityki personalnej, polityki marketingowej, funkcjonowania oraz rozwoju.
O związku pomiędzy działaniami podejmowanymi przez Spółkę w ramach Programu a prowadzoną działalnością gospodarczą, w sposób jednoznaczny świadczy fakt, iż obowiązek zamieszczania w sprawozdaniu z działalności gospodarczej opis polityk stosowanych przez jednostkę w odniesieniu do zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji, a także opis rezultatów stosowania tych polityk (tzw. sprawozdawczość w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu - raporty CSR). Spółka zawiera się w grupie podmiotów objętych takimi wymogami.
Spółka na realizację ww. Programu zatwierdziła przeznaczenie środków pieniężnych w wysokości 106 191 zł.
Wniosek dotyczy stanu zaistniałego, gdyż Program jest już realizowany i wydatki są poniesione (wydatki 2016 roku), jednak nie zmienia to faktu, iż Program jest w toku i będą ponoszone kolejne wydatki. Przedstawione zostały przykładowe wydatki związane z ww. Programem.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie
(we wniosku przedstawione jako pytanie nr 2):
Czy Spółka ma prawo do odliczania, na zasadzie ogólnej przewidzianej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatku naliczonego wynikającego z faktur wskazujących Spółkę jako nabywcę a potwierdzających nabycie świadczeń na potrzeby realizacji Programu w ramach działań z obszarów strategii CSR?
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo do odliczania, na zasadzie ogólnej przewidzianej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatku naliczonego wynikającego z faktur wskazujących Spółkę jako nabywcę a potwierdzających nabycie świadczeń na potrzeby realizacji Programu w ramach działań z obszarów strategii CSR.
Działania z obszaru CSR (Corporate Social Responsibility) służą tworzeniu oraz realizacji strategii zarządzania, która pozwala minimalizować ryzyko i maksymalizować szansę na skuteczne i efektywne funkcjonowanie firmy w długim okresie. W praktyce przyjmuje się, że nowoczesny biznes, mając prowadzić do podwyższania skuteczności ekonomicznej działań i wartości sprzedaży opodatkowanej VAT, musi być mocno osadzony w lokalnych społecznościach, integrować się z nimi, cechować się świadomością ekologiczną etc.
Analizy z obszarów szerokorozumianego marketingu wyraźnie potwierdzają, że prowadzenie przedsiębiorstwa w sposób społecznie odpowiedzialny nie tylko w pozytywny sposób oddziałuje na otoczenie firmy, ale przede wszystkim stymuluje wzrost i stabilny rozwój samego przedsiębiorstwa. Bezpośrednimi implikacjami działań z obszarów CSR, mającymi przełożenia na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo, są w szczególności: wzrost zaufania do firmy, poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalność, długofalowy wzrost sprzedaży/zysków, ograniczenie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka, wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR, podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami firmy, możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.
Konieczność, ale i przydatność gospodarcza, działań z obszarów CSR zostały dostrzeżone zarówno przez prawodawcę unijnego jak i krajowego. Efektem tego są przepisy ustawy z 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia), które uchwalono w celu implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (Dz. Urz. UE L 330 z 15 listopada 2014 r., str. 1, z późn. zm.). Na podstawie takich regulacji, określone w nich jednostki zobligowane są do szerszej niż dotychczas sprawozdawczości. W szczególności wystąpi obowiązek zamieszczania w sprawozdaniu z działalności dodatkowego oświadczenia, elementem którego będzie opis polityk stosowanych przez jednostkę w odniesieniu do zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji, a także opis rezultatów stosowania takiej polityki.
Tym sposobem, jednostki objęte takim obowiązkiem winny realizować tzw. sprawozdawczość w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu - przygotowywać raporty CSR.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w praktyce jednostki objęte nowym zakresem sprawozdawczości faktycznie zobligowane są do podejmowania działań z obszaru CSR. Uwzględniając co uprzednio, należy umiejscowić obowiązki, ale przede wszystkim korzyści z działalności CSR w obszarze prawa podatkowego i wyznaczyć implikacje fiskalne ich realizacji.
W tym celu koniecznym jest przywołanie podstawowych zasad identyfikacji naczelnej zasady VAT, jaką jest jego neutralność realizowana poprzez rozliczenie podatku naliczonego.
Należy wyraźnie wskazać, że każdy podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany jako czynny ma prawo do rozliczania VAT naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług w takim zakresie, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych a nie zwolnionych od VAT. Podkreślić trzeba, że uprawnienie takie jest podstawowym i najważniejszym prawem czynnego podatnika VAT mającym swoje źródło zarówno w prawie krajowym jak i Unii Europejskiej. Jednocześnie, u czynnego podatnika VAT wykonującego wyłącznie czynności z prawem do odliczenia, celowość fiskalna stanowi wspólny mianownik. Oznacza to, że uzasadnienie celowości w znaczeniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT jednocześnie decyduje o związku z działalnością gospodarczą w VAT (o celowości w VAT). Uwzględniając istotę działań z obszaru CSR, korzyści gospodarcze dla przedsiębiorcy płynące z takiej aktywności, nowe wymogi sprawozdawcze (wynikające z ustawy z 15 grudnia 2016 r.), którymi Spółka będzie objęta należy stwierdzić, że wydatki jakie Spółka ponosi w związku z realizacją Programu będącego działaniem z obszaru CSR, spełniają warunki do uznania je za związane z działalnością gospodarczą w znaczeniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Podkreślić trzeba, że działania takie stanowią integralną cześć strategii funkcjonowania Spółki, która swój rozwój wiąże w sposób bezpośredni m.in. z pozytywnym wkładem w społeczeństwo lokalne miejsca prowadzenia działalności, tworzeniem trwałych więzi pomiędzy Spółką a jej pracownikami (całymi ich rodzinami), pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów z całego kraju (co niejednokrotnie wiąże się z zmianą miejsca zamieszkania).
Ze względu na to, że Program jest jednym z elementów długotrwałej i konsekwentnej strategii zarządzania Spółką zakładającą pozytywny wkład w społeczeństwo lokalne (nie tylko przez tworzenie nowych miejsc pracy), czerpanie bezpośrednich korzyści z synergii społeczno-biznesowej, pozwala minimalizować ryzyko i maksymalizować szansę na powodzenie firmy w długim okresie należy stwierdzić, że uzasadniana celowość jednocześnie decyduje o istnieniu związku pomiędzy zakupami Spółki dokonywanymi na potrzeby realizacji Programu a jej działalnością gospodarczą. W konsekwencji tego Spółka ma prawo do odliczania, na zasadzie ogólnej przewidzianej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatku naliczonego wynikającego z faktur wskazujących Spółkę jako nabywcę a potwierdzających nabyciem świadczeń na potrzeby realizacji Programu w ramach działań z obszarów strategii CSR.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Ustawodawca wskazując na ścisły związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi, nie określił jednocześnie charakteru tego związku. Zatem dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną zarówno związku bezpośredniego jak i pośredniego. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością opodatkowaną można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Zatem aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni z czynnościami opodatkowanymi, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usługami a powstaniem obrotu.
Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Zgodnie z art. 86a ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ten warunek realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą polegającą na produkcji oraz sprzedaży mebli wdrożył Program Inicjatyw Pracowniczych. Osoby realizujące bezpośrednio Projekt (pracownicy lub emeryci Spółki) nie dostają z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. W ramach realizacji programu Spółka dokonuje czynności opodatkowanych, w tym nieodpłatnego przekazania towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy. Spółka w ramach prowadzonego programu nieodpłatnie przekazuje meble których jest producentem. Przekazanie takie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy. Dla potrzeb ww. programu Spółka nabywa towary i usługi, które są niezbędne do realizacji przyjętych wniosków zgłoszonych przez Pracowników lub emerytów Spółki. Spółka na realizację ww. Programu zatwierdziła przeznaczenie środków pieniężnych w wysokości 106 191 zł.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczania, na zasadzie przewidzianej w art. 86 ust. 1 ustawy, podatku naliczonego wynikającego z faktur wskazujących Spółkę jako nabywcę, a potwierdzających nabycie świadczeń na potrzeby realizacji Programu.
Jak z powyższego wynika, dla potrzeb Programu (edukacja dzieci i młodzieży, kultura i sztuka, sport i rekreacja, ochrona i promocja zdrowia, środowisko i ekologia, wyrównywanie różnic społecznych) Spółka nabywa towary i usługi. Spółka dokonuje czynności opodatkowanych (w tym nieodpłatnego przekazania towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy). Spółka w ramach prowadzonego programu nieodpłatnie przekazuje wyprodukowane meble. Przekazanie takie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy.
Zatem w niniejszej sprawie przesłanka określona w art. 86 ust. 1 ustawy warunkująca prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, została spełniona wyłącznie w odniesieniu do nabywanych towarów i usług związanych z produkcją mebli. Meble przekazywane są nieodpłatnie, co Spółka opodatkowuje na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy.
W odniesieniu natomiast do pozostałych towarów i usług nabytych dla realizacji Programu, Spółka nie ma prawa do odliczenia z uwagi na to, że wskazany przez Spółkę związek z czynnościami opodatkowanymi jest niewystarczający. W opinii tut. Organu budowanie więzi z pracownikami, integrowanie załogi, filantropia oraz element strategii zarządzania Spółką zakładającej pozytywny wkład z społeczeństwo lokalne nie spełniają przesłanek, o których mowa w art. 86 usta. 1 ustawy. Jak Wnioskodawca wprost wskazuje Program jest realizowany w celu tworzenia stałych więzów pomiędzy rodzinami pracowników oraz aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym miejscowości, w których znajduje się siedziba Spółki i jej zakłady produkcyjne. Spółka wywodzi prawo do odliczenia podatku naliczonego ze związku pośredniego (w opinii Spółki) ponoszonych zakupów z działaniami z obszaru strategii CSR (Corporate Social Responsibility), tj. z budowaniem więzi z pracownikami, integracji załogi co bezpośrednio ma wpływać na efektywność pracy i wydajność oraz jest jednym z elementów strategii zarządzania Spółką zakładającej pozytywny wkład w społeczeństwo lokalne. Ponadto program służy filantropii. Wskazane przez Spółkę obszary wpływu realizowanego Programu stanowią niewątpliwie pozytywny element prowadzonej polityki wkładu w lokalne społeczeństwo, ale w opinii Organu, powiązanie ich z czynnościami opodatkowanymi Spółki jest zbyt daleko idące i niedające się zracjonalizować. Do tych obszarów należą wymienione przez Spółkę skutki angażowania się w życie lokalne: wzrost zaufania do firmy, poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych i społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalności, długofalowy wzrost sprzedaży/zysków, ograniczenie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka, wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR, podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami firmy, możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych) są zbyt ogólne, aby wykazywać związek z poziomem sprzedaży mebli przez Spółkę. Zdaniem Organu wydatki te, chociaż niewątpliwie pozytywnie wpływają na lokalną społeczność, nie wykazują ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki w postaci sprzedaży mebli wyprodukowanych przez Spółkę.
W konsekwencji na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia towarów i usług służących wyłącznie produkcji mebli (garderoba, przeszklone gabloty, siedziska i inne) przekazywanych w ramach realizacji Programu, ponieważ takie przekazanie Wnioskodawca opodatkowuje na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy.
W odniesieniu do pozostałych zakupów (towarów i usług) nabywanych dla potrzeb Programu, Wnioskodawca nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego. W tej grupie znajdują się w szczególności wydatki na zakup: rekwizytów i materiałów do prowadzenia Otwartych Warsztatów; garderoby, strojów, kostiumów i innych akcesoriów teatralnych, artystycznych i muzycznych; farb, narzędzi i materiałów do remontu SOWS; zakup i wykonanie tablicy informacyjnej, ławki, stojaka na narty, kosza na śmieci, farby, szablonu do wykonania znaków, zestawy do narciarstwa biegowego; farby tablicowe, pędzle i wałki do malowania, przenośny głośnik z radiem i odtwarzaczem USB na korytarz szkolny; paneli podłogowych, farb i narzędzi do biblioteki; urządzeń do siłowni plenerowej; farb, szablonów i narzędzi do ścian i sufitu biblioteki oraz zakup usługi wymiany podłogi biblioteki wraz z materiałami; ławek z oparciami, huśtawki podwójnej, huśtawki wagowej, drabinki oraz piaskownicy do rozbudowy placu zabaw; oświetlenia, rolet do okien, tablicy magnetycznej, tablicy korkowej, farb i narzędzi, materiałów, osłon na grzejniki, żaluzji okiennych i kwiatów a także zakup usługi cyklinowania i zabezpieczenia podłogi sal lekcyjnych; tablic matematycznych i brył geometrycznych do sali matematycznej; firan, roślin i obrazków w Szkole Podstawowej; sprzęt do gier i zabaw na powietrzu oraz oświetlenia na skwerek z zielenią.
Poza tym wywodzenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o rachunkowości, na podstawie której Spółka ma obowiązek sprawozdawczy w zakresie polityki społecznej, pracowniczej, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji nie znajduje podstawy prawnej na gruncie podatku od towarów i usług. Wskazać należy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego związane jest wyłącznie ze związkiem z czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Ponadto odnosząc się do zasady neutralności podatku VAT wskazać należy, że w rozpatrywanej sprawie zasada neutralności nie zostanie naruszona, ponieważ w Opinii tut. Organu, ponoszone wydatki nie wykazują związku z czynnościami opodatkowanymi.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 0/0, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
nieprawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej