Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego z tytulu poniesionych wydatkow na realizacje projektu. - Interpretacja - ITPP1/4512-544/15/BK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2015, sygn. ITPP1/4512-544/15/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego z tytulu poniesionych wydatkow na realizacje projektu.

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz ? 4 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z ? 9 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2015 r. (data wplywu 20 maja 2015 r.) uzupelnionym w dniu 8 czerwca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego z tytulu poniesionych wydatkow na realizacje projektu ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2015 r. zostal zlozony wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono nastepujacy stan faktyczny.

Powiat realizuje projekt pn. ??? dofinasowany ze srodkow unijnych Regionalnego Programu operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach osi Priorytetowej 7 ? ?Infrastruktura spoleczenstwa informacyjnego? Dzialania 7.2 ? ?Promocja i ulatwienie dostepu do uslug teleinformatycznych? Poddzialania 7.2.1 ? ?Uslugi i aplikacje dla obywateli?. Powiat jest beneficjentem przedmiotowego projektu realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie nr ?.z dnia 29 wrzesnia 2014 r. aneksu nr ?.z dnia 27 lutego 2015 r. oraz aneksu nr ? z dnia 22 maja 2015 r. Realizacja projektu nie ma zwiazku z czynnosciami opodatkowanymi.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytanie:

Czy Powiat ma mozliwosc odzyskania podatku przy realizacji przedmiotowego projektu...

Zdaniem Powiatu nie ma mozliwosci odzyskania podatku VAT przy realizacji projektu ??.?.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje sie za prawidlowe.

W mysl postanowien art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarow i uslug (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z pozn. zm.), w zakresie, w jakim towary i uslugi sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych, podatnikowi, o ktorym mowa w art. 15, przysluguje prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, z zastrzezeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwote podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikajacych z faktur otrzymanych przez podatnika z tytulu nabycia towarow i uslug okreslonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytulu nabycia towarow i uslug (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powolanych przepisow wynika, ze prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego przysluguje wowczas, gdy zostana spelnione okreslone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarow i uslug oraz gdy towary i uslugi, z ktorych nabyciem podatek zostal naliczony, sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych. Warunkiem umozliwiajacym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zwiazek zakupow z wykonywanymi czynnosciami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyzej zasada wyklucza zatem mozliwosc dokonania obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego zwiazanego z uslugami i towarami, ktore nie sa w ogole wykorzystywane do czynnosci opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynnosci zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegajacych temu podatkowi.

W rozdziale 4 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca swiadczenia uslug oraz zwrotu podatku naliczonego jednostce dokonujacej nabycia (importu) towarow i uslug (Dz. U. z 2013 r. poz. 1656), przewidziano przypadki, w ktorych kwota podatku naliczonego moze byc zwrocona jednostce dokonujacej nabycia (importu) towarow lub uslug finansowanego ze srodkow bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powolanego rozporzadzenia okreslaja katalog srodkow, ktore stanowia ww. srodki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (? 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzacej ze zrodel, o ktorych mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania sie o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 4 tego rozporzadzenia.

Przenoszac powolane przepisy prawa na grunt niniejszej sprawy stwierdzic nalezy, ze skoro - jak wskazano - z uwagi na dokonane zakupy niezwiazane ze sprzedaza opodatkowana, Wnioskodawcy nie przysluguje prawo do odliczenia podatku, w zwiazku z realizacja przedmiotowego projektu. Wnioskodawcy nie przysluguje rowniez zwrot podatku, gdyz srodki, o ktorych mowa we wniosku, nie sa srodkami wskazanymi w powolanym rozporzadzeniu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Torun, ul. Sw. Jakuba 20.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 1000 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy