Temat interpretacji
Stan faktyczny w sprawie:
Podatnik dokonuje sprzedaży wyprodukowanych towarów wyłącznie podmiotom z grupy zajmującym się dystrybucją. Dla rozliczeń pomiędzy podmiotami z grupy przyjęta jest metoda ceny odsprzedaży. W przypadku gdy zmianie ulegnie cena na rynku wszystkie podmioty z grupy uczestniczące w łańcuchu sprzedaży dokonują korekty ceny.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Kwestia możliwości udzielenia bonifikat i opustów cenowych związanych ze zmniejszeniem wartości sprzedaży została uregulowana w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podmiotom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).
Zgodnie z art. 29 ust. 4 w/w ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Natomiast zgodnie z § 19 ust. 1 w/w rozporządzenia, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
W przedstawionym stanie faktycznym podatnik dokonuje spowodowanego sytuacją na rynku obniżenia ceny sprzedawanych przez niego towarów. Obniżkę taką, jeżeli nie jest niedozwolona na podstawie innych przepisów prawa, można uznać za dopuszczalny opust cenowy, który ma miejsce już po dokonaniu dostawy towaru i wystawieniu faktury opiewającej na pierwotną cenę.
Jeżeli zatem po wystawieniu faktury dokumentującej dostawę towaru podatnik udziela kontrahentowi bonifikat (opustów cenowych itp.) skutkujących obniżeniem ceny (obrotu) obowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Faktura taka winna zawierać, zgodnie z § 19 ust. 2 w/w rozporządzenia:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca
- kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,
- kwotę zmniejszenia podatku należnego.
a) określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3,
b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,
Ponadto zgodnie z § 19 ust. 7 w/w rozporządzenia, faktura taka winna zawierać wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA.
Sprzedawca winien posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, a potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (§ 19 ust. 4 w/w rozporządzenia).