Temat interpretacji
W związku z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach Nr PP2-005/49/2004 z dnia 18.08.2004 r., dotyczącym skorygowania odpowiedzi udzielonej na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), "S" S.A., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stosownie do postanowień art. 14b § 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, udziela sprostowania odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika.
Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nieprawidłowo poinformował, że w sytuacji, gdy Spółka będąca producentem materiałów budowlanych i równocześnie głównym wykonawcą robót budowlanych na obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem tych materiałów, zleci wykonanie tych robót podwykonawcy - to Spółka ma prawo do wystawienia faktury zleceniodawcy, na której łącznie (dla materiałów budowlanych i wykonanej przez podwykonawcę usługi) zastosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7% (tj. właściwej dla wykonanej usługi).
Zgodnie z interpretacją zamieszczoną na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz wyjaśnieniem Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 23.07.2004 r. znak: OK.-5672/KU-58/26-5234/2004 "usługi montażu stolarki otworowej (okna i drzwi) wykonane przez producenta w miejscu przeznaczenia" mieszczą się w grupowaniu obejmującym dany wyrób:
- okna i drzwi wykonane z
tworzyw sztucznych:
PKWiU 25.23.14-50 "Drzwi, okna i ich ościeżnice oraz progi drzwiowe, z tworzyw sztucznych"
- okna i drzwi wykonane z drewna:
PKWiU 20.30.11 "Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane"
- okna i drzwi metalowe:
- wykonane z aluminium:
PKWiU 28.12.10-50 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe"
- wykonane ze stali:
PKWiU 28.12.10-30 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe"
Zatem usługa montażu wyprodukowanej przez Spółkę stolarki otworowej (okna i drzwi) wykonana przez Spółkę siłami własnymi winna być wkalkulowana w cenę tej stolarki wraz z jej wykonaniem, transportem, opakowaniem itp. W tym przypadku mamy, bowiem w istocie do czynienia z dostawą towarów - materiałów budowlanych, którą należy w całości opodatkować stawką podatku od towarów i usług właściwą dla tych towarów, tj. 22%. Na fakturze VAT należy wykazać należność za dostawę materiałów budowlanych opodatkowaną wg stawki podatku VAT w wysokości 22% (należność ta zawiera w sobie wszelkie koszty bezpośrednio związane z dostawą, m. in. cenę usługi montażu).
Również w przypadku, gdy Spółka zleca podwykonawcy wykonanie robót budowlanych(bez sprzedaży na jego rzecz materiałów budowlanych) - Spółka winna zastosować wobecswego klienta stawkę podatku VAT w wysokości 22% (włączając w cenę materiałówbudowlanych wartość robót wykonanych przez podwykonawcę). Natomiast podwykonawcapowinien zastosować stawkę podatku VAT właściwą ze względu na rodzaj robót, tj. w tymprzypadku w wysokości 7%. Faktura wystawiona przez podwykonawcę za wykonane usługistanowi dla Spółki podstawę odliczenia podatku naliczonego VAT.