Temat interpretacji
1. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka w maju 2004 r. sfinansowała z ZFŚS prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę. Podatek VAT z faktury zakupu prezentu nie został odliczony, ponieważ wydatki z ZFŚS nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Czynność przekazania towaru na rzecz pracownika została udokumentowana fakturą wewnętrzną i wykazana jako sprzedaż zwolniona.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Wobec powyższego nieodpłatne przekazanie towarów na potrzeby osobiste pracowników, np. prezentu dla pracownika odchodzącego na emeryturę, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Zatem, jeżeli wydatki są finansowane z funduszu socjalnego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie przysługuje, co oznacza, że przekazanie prezentu pracownikowi tak sfinansowanego, nie podlega opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu nie podziela stanowiska Spółki w wyżej opisanym zakresie.
2. W maju 2004 r. Spółka udzieliła pracownikom pożyczek z ZFŚS i naliczyła odsetki, które w całości powiększają fundusz socjalny. Czynność ta została udokumentowana fakturą wewnętrzną, a naliczone odsetki wykazane zostały jako sprzedaż zwolniona.
W odniesieniu do udzielania pożyczek finansowanych z ZFŚS, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu informuje, że usługi polegające na udzielaniu pożyczek wchodzą w zakres pośrednictwa finansowego. W poz. 3 załącznika Nr 4 do powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, będącego wykazem usług zwolnionych od podatku, zostały wymienione usługi pośrednictwa finansowego - sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:
1) działalności lombardów, z
wyjątkiem usług świadczonych przez banki;
2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej;
3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20);
4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń;
5) usług ściągania długów oraz faktoringu;
6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy;
7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy;
8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności;
9)
transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Usługa polegająca na udzielaniu oprocentowanych pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest usługą pośrednictwa finansowego, zwolnioną od podatku VAT. Świadczenie takich usług należy dokumentować fakturą wewnętrzną i wykazać je w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną. Należy ją także ująć do wyliczenia udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem w tym zakresie stanowisko Spółki jest prawidłowe.