Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) - Naczelnik Urzędu Skarbowe... - Interpretacja - PP/4430-15/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.09.2004, sygn. PP/4430-15/04, Urząd Skarbowy w Krasnymstawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
USI/43-14/16/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie w odpowiedzi na pismo z dnia 10.08.2004r. (data wpływu do Urzędu 11.08.2004r.) informuje, że podziela stanowisko Spółki przedstawione w przedmiotowym piśmie.

Zgodnie z przepisem art.86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwsólnotowego nabycia towarów, nie więcej jednak niż 5000zł w przypadku nabycia samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż ładowność obliczona za pomocą poniższej formuły: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Stosownie do art. 86 ust. 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Spółka nabyła motocykl, który wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Odnośnie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabytego motocykla, tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług w zakresie, w jakim nabywane towary czy też usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Ustawa przewiduje jednak przypadki, w których pomimo związku konkretnego zakupu z opodatkowaną dostawą lub opodatkowanym świadczeniem usług podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego lub prawo to jest w znacznym stopniu ograniczone. Oznacza to, iż podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów lub usług, jeżeli zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną oraz w konkretnym przypadku nie zachodzi wyłączenie lub ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

W przypadku motocykla brak jest w ustawie wyłączenia lub ograniczenia prawa do odliczania podatku VAT od jego zakupu. Zatem przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w przypadku motocykla będącego przedmiotem zapytania.

W uzupełnieniu udzielonej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.09.2004r. znak PP/4430-15/04 w sprawie czy przy zakupie motocykla przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie informuje:

Z uwagi na fakt, że ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535), nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego należy posłużyć się definicją określoną w art.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2003r., Nr 58, poz.515 z późn. zm. ) Zgodnie z art.2 pkt 33 w/w ustawy pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pkt 45 tego artykułu stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy. Wobec powyższego, ograniczenia wynikające z art.86 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania odliczania podatku naliczonego, dotyczą również motocykli.

Zasadnicze znaczenie w odniesieniu do odliczania podatku naliczonego od zakupu pojazdu samochodowego ( także motocykla ) ma dopuszczalna ładowność pojazdu określona wzorem w art.86 ust.3. Biorąc pod uwagę brzmienie art.86 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w art.86 ust.3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W art.86 ust.5 ustawodawca przewidział również, iż pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również dla potrzeb stosowania ustawy za samochody osobowe, o których mowa w art.86 ust.3.

Z pisma Spółki wynika, że zakupiony motocykl nie ma określonej ładowności. Zatem w świetle uregulowań zawartych w art.86 ust.3 i ust.5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, Spółce przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Urząd Skarbowy w Krasnymstawie