Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
Pismem z dnia 08.07.2004 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego a w szczególności o stawkę podatku VAT przy sprzedaży stolarki budowlanej oraz na wykonanie usług na podstawie zawartych umów w zakresie montażu stolarki budowlanej z materiałów własnych ( zakupionych w ramach systemu P.P. "OKNOPLAST" w standardzie, ilości, kolorze i innych cechach zawartych obiektach w specyfikacji zamówienia stanowiącej integralną część umowy).
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej stolarki budowlanej. Przedmiotem działalności jest także świadczenie usług budowlanych z użyciem własnych materiałów dotyczących montażu stolarki budowlanej w obiektach mieszkaniowych.
Zdaniem Spółki sprzedaż detaliczna dotycząca materiałów budowlanych opodatkowana jest stawką podstawową w wysokości 22%. Natomiast usługi montażu wykonywane na podstawie zawartych umów z których nie wynika odrębny sposób rozliczania materiałów i robocizny opodatkowane są całym zakresem robót budowlano montażowym stosując jednolitą stawkę
podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 146 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą z dniem 1 maja 2004r. na materiały budowlane obowiązuje podstawowa stawka podatku w wysokości 22%.
Postanowienia art. 5 ust. 1 ustawy stanowią, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w tym zakresie nie różnią się, zatem od analogicznych rozwiązań, jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Pamiętać również należy o tym, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje obowiązujące na dzień przed wejściem w życie ustawy, tj. na 19 kwietnia 2004 r. (art. 41 ust. 14 ustawy). Ustawa weszła w życie 20 kwietnia 2004 r. a tylko niektóre jej przepisy weszły w życie 1 maja 2004 r.
Zatem w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.
Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają postanowień dotyczących możliwości odrębnego fakturowania robocizny i osobno materiałów zużytych przy wykonywaniu usługi. Jedynie w szczególnych przypadkach istnieje możliwość osobnego rozliczenia robocizny i zużytych materiałów, a warunkiem koniecznym jest, aby taki sposób rozliczenia wynikał z umowy. Jeżeli więc z umowy wynika, że jej przedmiotem jest wykonanie usługi montażu stolarki budowlanej, a w rozliczeniu pomiędzy podmiotami nie będzie wyodrębniona wartość materiałów i robocizny, to obowiązuje jedna stawka właściwa dla wykonania usługi. Natomiast, jeżeli następuje odrębne wykazanie wartości wykorzystanych
materiałów i robocizny (usługi budowlanej polegającej na montażu), wówczas mają zastosowanie stawki;
- 22% dla materiałów budowlanych ( elementy stolarki budowlanej),
- 7% do 31 grudnia 2007 r. dla usług związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą art. 146 ust 1 pkt 2 lit a ustawy.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.