Temat interpretacji
Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.
Definicja ta kładzie nacisk przede wszystkim na czynność faktyczną czyli przywóz towaru.
Nie ma tu znaczenia cel przywozu, stosunek prawny, w ramach którego dokonano przywozu.
Jeśli towar został faktycznie przywieziony z terytorium państwa trzeciego tj. z terytorium niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty, to miał miejsce import.
Polska przystępując do Unii Europejskiej, przystąpiła również do unii celnej, w związku z czym terytorium Rzeczypospolitej Polski stało się częścią obszaru celnego Wspólnoty.
Przepisy Kodeksu celnego zezwalają na obejmowanie towarów sprowadzanych z państw trzecich procedurą składu celnego.
Zakończenie procedury składu celnego następuje wówczas, gdy towary uprzednio objęte procedurą składu celnego otrzymają inne przeznaczenie celne dopuszczone przez przepisy prawa celnego.
Towary niewspólnotowe mogą otrzymać w szczególności jedno z następujących przeznaczeń celnych:
- objęcie towaru procedurą celną,
- wprowadzenie towaru do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
- powrotny wywóz towaru poza obszar celny Wspólnoty,
- zniszczenie towaru, zrzeczenie się towaru na rzecz Skarbu
Państwa.
Z kolei procedury celne jakimi mogą być objęte towary polegać mogą na:
- dopuszczeniu do obrotu,
- tranzycie,
- składzie celnym,
- uszlachetnianiu czynnym,
- przetwarzaniu pod kontrolą celną,
- odprawie czasowej,
- uszlachetnianiu biernym,
- wywozie.
Z przedłożonego przez Stronę pisma wynika, iż firma włoska sprowadziła z Brazylii tj. z terytorium państwa trzeciego towar - blok granitowy. Towar ten został wprowadzony do wolnego obszaru celnego (skład celny w Szczecinie) i w maju 2004 r. sprzedany Stronie przez firmę włoską.
Urząd Celny w Szczecinie objął ww. towar procedurą dopuszczenia do obrotu i naliczył podatek VAT z tytułu importu towaru.
Zatem jeżeli towar został sprowadzony z państwa trzeciego do składu celnego a następnie w kraju została dokonana odprawa ostateczna i towar został dopuszczony do obrotu, uzyskując w ten sposób status towaru wspólnotowego, import został dokonany w kraju (procedura składu została zakończona w kraju).
Zatem podatnik musiał zapłacić z tytułu importu towarów podatek VAT, który podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towar będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu towarów suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.
W świetle powyższego zdaniem tut. organu podatkowego przedstawioną przez Stronę transakcję należy uznać za import towarów, z tytułu którego przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.