Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-1557/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.09.2004, sygn. PI/005-1557/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:

  1. produkuje druki firmowe na zamówienie kontrahenta mającego siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej i posługuje się tzw. "unijnym nr VAT". Podatnik podkreśla, iż przedmiotowe druki zostały wytworzone całkowicie przez podatnika przy wykorzystaniu zakupionych na terytorium kraju surowców począwszy od projektu, poprzez przygotowanie, druk, aż po wykończenia introligatorskie. Następnie druki zostały wysłane z terytorium kraju do odbiorcy,
  2. otrzymuje zamówienie od wydawcy, będącego jednocześnie autorem prowadzącym działalność gospodarczą, na wydrukowanie w określonym nakładzie książki oznaczonej numerem ISBN - PKWiU ex 22.11. Podatnik wskazuje, iż realizacja zamówienia polega na zaprojektowaniu szaty graficznej książki, przygotowaniu jej do druku, wydrukowaniu, oprawie introligatorskiej i dostarczeniu wydawcy.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązującymi od 1 maja 2004r., podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostaw towarów i świadczenia usług, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%.

Jednakże ustawodawca przewidział zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% m.in. dla:

  1. niektórych transakcji międzynarodowych, w tym dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  2. towarów i usług określonych w poszczególnych przepisach i załącznikach do ustawy oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971).

w przypadku spełnienia przez podatnika warunków w nich wymienionych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:

  1. produkuje druki firmowe na zamówienie kontrahenta mającego siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej i posługuje się tzw. "unijnym nr VAT". Następnie przedmiotowe druki firmowe, wytworzone całkowicie przez podatnika przy wykorzystaniu zakupionych na terytorium kraju surowców, począwszy od projektu, poprzez przygotowanie, druk, aż po wykończenia introligatorskie, są wysłane z terytorium kraju do kontrahenta.
  2. otrzymuje zamówienie od wydawcy, będącego jednocześnie autorem prowadzącym działalność gospodarczą, na wydrukowanie w określonym nakładzie książki oznaczonej numerem ISBN - PKWiU ex 22.11. Następnie po zaprojektowaniu szaty graficznej książki, przygotowaniu jej do druku, wydrukowaniu i oprawie introligatorskiej nakład książek będzie dostarczony wydawcy.

Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy przedmiotem dokonywanych przez Podatnika czynności jest wykonanie wyrobów występujących samodzielnie w obrocie - wyrobów finalnych, czy też przedmiotem działalności jest wykonywanie czynności nie tworzących bezpośrednio nowych dóbr materialnych. O tym czy dana czynność stanowi dostawę towarów czy też jest świadczeniem usług, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana.

Ad.1)

W myśl definicji zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Uwzględniając definicję dostawy towarów, wyrażoną w art. 7 ust. 1 ustawy oraz stan faktyczny, zgodnie z którym Podatnik produkuje druki firmowe, które są całkowicie wytworzone przy wykorzystaniu zakupionych na terytorium kraju surowców, począwszy od projektu, poprzez przygotowanie, druk, aż po wykończenia introligatorskie, w sytuacji gdy podatnik wykona finalny produkt, to czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów, pod warunkiem, iż podatnik przeniesie prawo do rozporządzania tym produktem - drukami firmowymi na nabywcę.

Zgodnie z art. 41 ust 3 ustawy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W myśl definicji zawartej w art. 13. ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zatem aby transakcję uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, ustawodawca określił warunki, jakie muszą zostać spełnione. I tak, zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów ma miejsce pod warunkiem, iż nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W świetle w/w przepisów dostawa towarów - druków firmowych na rzecz kontrahenta, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w sytuacji gdy nastąpi wywóz tych towarów w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, będzie stanowić wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu art. 13. ust. 1 ustawy.

Należy w tym miejscu wskazać, iż podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ma prawo zastosować zerową stawkę podatku VAT, jeżeli zostały spełnione warunki określone w art. 13 ust. 2, 6 ustawy, odnoszące się do statusu dostawcy i nabywcy oraz jeżeli przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał) podatnik będzie posiadał dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3, 4 ustawy, świadczące o tym, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium Polski i zostały dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

W przypadku gdy nie zostaną spełnione warunki określone w definicji zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy, a czynność zostanie zakwalifikowana jako usługi drukarskie, wówczas na mocy art. 27 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, usługi te będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Polski stawką podatku w wysokości 22%.

Ad. 2)

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  • książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  • czasopism specjalistycznych.

Na mocy w/w przepisu od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007 r. podatnik ma prawo zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 0% do dostaw w kraju książek oznaczonych numerem ISBN - PKWiU ex 22.11 (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zgodnie ze stanem faktycznym Podatnik będzie projektował szatę graficzną przygotował do druku, drukował i oprawiał książkę oznaczoną numerem ISBN - PKWiU ex 22.11, której nakład zostanie dostarczony do wydawcy, tj. podatnika VAT. W świetle w/w przepisów, w przypadku gdy wynikiem wykonywanych przez Podatnika czynności będzie finalny produkt tj. książki, czynność ta będzie spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, pod warunkiem przeniesienia prawa do rozporządzania tym produktem (książkami) na nabywcę.

Wówczas w myśl art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007 r. dostawa książek oznaczonych numerem ISBN - PKWiU ex 22.11 na zamówienie wydawcy, będącego jednocześnie autorem prowadzącym działalność gospodarczą na terenie kraju, stanowić będzie dostawę krajową opodatkowaną preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

Należy w tym miejscu wskazać, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie uzależniają prawa podatnika dokonującego dostawy na terenie kraju książek oznaczonych PKWiU ex 22.11 do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% od statusu nabywcy, który złożył zamówienie.

Izba Skarbowa w Gdańsku